SamochodyElektryczne.org

Wyniki sprzedaży aut elektrycznych w Europie za 2014r.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie w ubiegłym roku rosła praktycznie wszędzie - z największych rynków najszybciej w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i Norwegii

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie rośnie praktycznie we wszystkich krajach. W 2014r. w niektórych krajach segment EV podwoił się, w innych powiększył się tylko o kilka procent, ale średnia dla całego regionu jest na wysokim poziomie 60% rok do roku. Według francuskiej organizacji Avere-France, w 2014 można mówić o 65.199 rejestracjach nowych aut elektrycznych (osobowych i dostawczych). 55% sprzedaży przypada na drugą połowę roku, a zatem najbliższa przyszłość powinna wciąż przynosić wzrosty.

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Faktem jest bardzo wysokie zróżnicowanie rynku. Prawie 30% sprzedaży ma miejsce w kilkumilionowej Norwegii - co wynika z wysokich zachęt - (wcześniejszy wpis). Średni udział EV w rynku na poziomie 12,5% jest niezrównany. Na drugim miejscu znajduje się Francja, która w 2014r. zaliczyła stosunkowo nieznaczny wzrost sprzedaży (wcześniejszy wpis). Avere spodziewa się jednak solidnego 2015 roku i zauważa, że Francja razem z Norwegią kontroluje ponad 50% segmentu aut elektrycznych.

Interesujące są wyniki Niemiec, które są na trzeciej pozycji mimo braku wysokich dopłat do zakupu aut elektrycznych. Aktualnie EV były w stanie samodzielnie wywalczyć sobie 0,3% tamtejszego rynku (wcześniejszy wpis).

Znajdująca się na czwartym miejscu Wielka Brytania zaskoczyła w 2014r. bardzo wysokimi wzrostami sprzedaży - zarówno EV jak i PHEV (wcześniejszy wpis). Tradycyjnie tytuł The Best Of The Rest przypadł Holandii.

Prezentowane dane mogą delikatnie odbiegać od innych źródeł, ale ich ważą zaletą jest spójność i historia aż do 2012r.

Zestawienie rejestracji EV w Europie od 2014-01 do 2014-12 (kraje)
Tesla Model S Tesla Model S

W rankingu modeli bez niespodzianek przewodzi Nissan Leaf, Renault Zoe i Tesla Model S (wcześniejszy wpis). Warte odnotowania jest, że samochody Aliansu Renault-Nissan stanowią około 50% wszystkich aut elektrycznych sprzedawanych w Europie.

Wśród PHEV liderem jest Mitsubishi Outlander PHEV (wcześniejszy wpis).

Zestawienie rejestracji EV w Europie od 2014-01 do 2014-12 (modele)

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.