SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Wyniki obciążenia sieci punktów ładowania EVgo w 2017r.

W 2017r. EVgo rozbudowało sieć ładowania o 20% do ponad 1000 ładowarek, zwiększyło liczbę sesji ładowania o połowę i dostarczyło ponad 83% więcej energii niż rok temu

Stacje ładowania sieci EVgo - zobacz całą galerię

Amerykańska firma EVgo poinformowała o szybkim wzrośnie obciążeń sieci punktów szybkiego ładowania w USA. W 2017r. ponad 1.000 szybkich ładowarek (wzrost o 20%) (wcześniejszy wpis) zostało wykorzystanych około 1,1 mln razy (wzrost o 50%), dostarczając około 13 GWh energii (wzrost o 83%). Wzrosty są zatem znacznie szybsze niż ogólny wzrost sprzedaży EV/PHEV w USA (wcześniejszy wpis). Wyniki znacząco poprawiły się także w stosunku do połowy 2017r. (wcześniejszy wpis).

Wskaźnikiem odzwierciedlającym coraz większe pojemności pakietów akumulatorów (i zasięgów aut) jest około 11,8 kWh energii pobieranych średnio na jedną sesję. Dawniej, dla sieci głównie terminali prądu przemiennego było to bardziej 7-8 kWh/sesję.

Stopień wykorzystania sieci EVgo w 2017r.
Zużycie energii Liczba sesji Śr. zużycie energii Całkowity czas ładowania Śr. czas ładowania
≈13 GWh (+83%) ≈1,1 mln (+50%) ≈11,8 kWh/sesję ≈28 mln min ≈25 min/sesję
W przeliczeniu na jedną ładowarkę DC
Zużycie energii Liczba sesji Czas pracy
poniżej 13 MWh na urządzenie poniżej 1100 sesji na urządzenie poniżej 28.000 min na urządzenie
poniżej 1083 kWh na urządzenie na m-c poniżej 92 sesji na urządzenie na m-c poniżej 2333 min na urządzenie na m-c
poniżej 36 kWh na urządzenie na dzień około 3 sesji na urządzenie na dzień poniżej 1,5 h na urządzenie na dzień
Tabela 1: Stopień wykorzystania sieci EVgo

EVgo na plus zalicza współpracę z flotami aut elektrycznych oraz różnego rodzaju wypożyczalniami/przewozami (ridesharing). Dalszy wzrost sprzedaży EV, pojemności pakietów oraz większe moce ładowarek powinny przyczyniać się do stopniowej poprawy wyników spółki (na razie raczej najprawdopodobniej przynoszącej straty).

Plany taryfowe

EVgo na swojej stronie wymienia aktualnie dwa plany taryfowe:

 1. Flex - bez abonamentu.
  Ładowanie DC: 4,95 USD za sesję + 0,20 USD/min
  Ładowanie AC: 1,50 USD za h
 2. On-the-go - abonament miesięczny 19,95 USD
  Ładowanie DC: 0,20 USD/min
  Ładowanie AC: 1,50 USD za h
Stacja ładowania EVgo - 2x 50 kW Stacja ładowania EVgo - 2x 50 kW

Widać wyraźnie, że nie warto zawierać abonamentu dopóki nie korzystamy z szybkiej ładowarki co najmniej pięć razy w miesiącu.

EVgo nie podaje przychodów, ale w teoretycznym, skrajnym przypadku, gdyby wszystkie ładowania odbywały się w taryfie Flex (DC), łączny przychód wyniósł by około 11 mln USD (5,45 mln USD za rozpoczęte sesje + 5,6 mln USD za czas ładowania). To mniej niż 11 tys. USD na jedną szybką ładowarkę (nie uwzględniając nawet stowarzyszonych terminali prądu przemiennego). Po odliczeniu kosztów energii i innych kosztów utrzymania nic dziwnego, że jest to biznes jeszcze nierentowny.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

 • RaveN

@Adam
No ale tych stacji używa się tylko wtedy gdy trzeba, czyli nie częściej niż pare razy w miesiącu. Niektórzy prawie wcale, bo zasięg im wystarcza. Innymi słowy tylko w niektóre dni, gdy trzeba korzystać z zewnętrznej infrastruktury, koszty jazdy będą podobne do spalinowego samochodu.
 • Adam

Czyli bardzo slabo takze od strony kierowcy. Statystyczna sesja ładowania trwa 25 minut (5$) i 5$ za podlaczenie (czyli ~33zl) a energii 12kWh nie starczy nawet na 100 km (leaf zuzywa ~20kWh/100km).

To ja juz zostane przy LPG, a nawet benzynie i wyjdzie taniej.