SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Wyniki sprzedaży EV/PHEV w USA w 2017r.

W Stanach Zjednoczonych sprzedano w ubiegłym roku około 200.000 samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV), ustanawiając przy tym szereg rekordów. Perspektywy na rok 2018 są bardzo dobre

Tesla Model S - zobacz całą galerię

Rok 2017 zakończył się w Stanach Zjednoczonych przyzwoitym wzrostem sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV), z nowym rekordem miesięcznym oraz rocznym. Wzrost był niższy niż w 2016r. (wcześniejszy wpis), ale za to rok następny może być dla równowagi wyraźnie lepszy.

Grudzień - rekord 26.107 EV/PHEV i 1,6% udział w rynku

Tesla Model S Tesla Model S

W USA najczęściej nowe rekordy sprzedaży padają w grudniu, co wynika z typowego terminarza wprowadzania nowych modeli oraz chęci wykorzystania możliwości odpisu zakupu EV/PHEV od podatku dochodowego, który jest rozliczany na początku następnego roku (zakup np. w styczniu wymaga oczekiwania na zwrot podatku cały rok). Widać to szczególnie na przykładzie aut z górnej półki cenowej.

Także w grudniu 2017 udało się ustanowić nowy rekord sprzedaży - 21.107 samochodów EV/PHEV (wszystkie wartości szacunkowe z uwagi na brak kompletu danych dla kilku modeli). Jest to wynik o ponad 5% lepszy od poprzedniego rekordu rok temu. Ważniejszy jest jednak nowy rekord udziału w rynku na poziomie ponad 1,6%, mimo że EV/PHEV praktycznie nie występują w potężnym segmencie półciężarówek.

Rok 2017 - 199.826 EV/PHEV i prawie 1,2% udział w rynku

W 2017r. w USA sprzedano około 199.826 samochodów EV/PHEV, co stanowi nowy rekord dla tego rynku. Wzrost rok do roku wyniósł przyzwoite 26%, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że ambicje były wyższe. USA po raz pierwszy przekroczyły 1% średniorocznego udziału EV/PHEV w rynku nowych samochodów, osiągając niecałe 1,2%.

W USA jeździ już sporo ponad 750.000 EV/PHEV. Wszystko wskazuje, że w 2018r. zostanie przekroczony poziomi miliona.

Ranking modeli

Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV

W USA w sprzedaży znajduje się obecnie ponad 40 różnych modeli aut EV/PHEV, przy czym część nie jest dostępna szerzej, lub dopiero jest wprowadzana. Aktualnie nowe modele pojawiają się praktycznie co miesiąc.

Ranking najpopularniejszych modeli dobitnie pokazuje, że to modele całkowicie elektryczne cieszą się największym zainteresowaniem. Trzy pierwsze miejsca należą do Tesli Model S, Chevroleta Bolt EV oraz Tesli Model X. Dopiero na kolejnych dwóch miejscach znajdują się najpopularniejsze modele PHEV - Toyota Prius Prime oraz Chevrolet Volt. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w 2018r. będzie szansa na pięć pierwszych miejsc dla EV, ponieważ liczymy na wysoką sprzedaż nowego Nissana Leafa oraz rozwinięcie sprzedaży Tesli Model 3.

Tesla Model 3 Tesla Model 3

Ranking obrazuje nam także jak popularna i ważna w USA jest Tesla, która posiada dwa modele w pierwszej trójce oraz kandydata (Model 3) do zwycięstwa w 2018r.

Świetnie radzi sobie także Chevrolet Bolt EV, który od początku roku co miesiąc ustanawia nowe własne rekordy sprzedaży - w grudniu 3.277!

Ranking ujawnia jeszcze, że wiele modeli znajduje niewielu nabywców, na poziomie kilkuset-kilku tysięcy w ciągu roku (aczkolwiek część modeli jest nowa na rynku, więc nie każde auto z niskim wynikiem to słabeusz - całkiem dobrze spisywać może się Honda Clarity PHEV albo Mitsubishi Outlander PHEV).

Zestawienie sprzedaży EV PHEV w USA od 2017-01 do 2017-12

* - dane szacunkowe

EV - kolor niebieski, PHEV - kolor czerwony, EV/PHEV - kolor purpurowy

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.