SamochodyElektryczne.org

Wyniki finansowe Tesli za pierwszy kwartał 2018r.

Tesla straciła w pierwszym kwartale około 785 mln USD, ale zakłada że po przekroczeniu poziomu produkcji/sprzedaży 5.000 Modeli 3 tygodniowo zacznie zarabiać

W pierwszym kwartale 2018r. przychody Tesli oraz straty netto wzrosły w stosunku do czwartego kwartału 2017 (wcześniejszy wpis), osiągając nowe rekordowe poziomy.

Przychody w minionym kwartale wyniosły około 3,409 mld USD (nowy rekord), co stanowi wzrost o 26% rok do roku. Koszty tradycyjnie przeważają jednak nad przychodami i Tesla przyniosła stratę netto w rekordowej wysokości 785 mln USD (dwukrotnie wyższą niż rok wcześniej). Taki wynik osiągnięto mimo około 50 mln USD pochodzących ze sprzedaży uprawnień ZEV Credits.

Aby ograniczyć straty i wreszcie zacząć zarabiać, począwszy od trzeciego kwartału tego roku (wcześniejszy wpis), Tesla ogranicza inwestycje (z 3,4 mld USD do 3 mld USD).

Tesla zamknęła kwartał z około 2,7 mld USD gotówki i ekwiwalentu. Zaprzestanie przynoszenia strat netto ma sprawić, że Tesla nie będzie potrzebowała więcej emisji akcji/kredytów z zewnątrz.

Sprzedaż aut

Samochody Tesla Model S i X na stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger Samochody Tesla Model S i X na stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger

Produkcja i sprzedaż aut Tesli w pierwszym kwartale wyniosła odpowiednio 34.494 i 29.997 (21.815 Modeli S i Modeli X oraz 8.182 Modeli 3). Sprzedaż osiągnęła nowy rekord, przy wzroście o 20% rok do roku.

Tesla twierdzi, że liczba zamówień na Modele S i Modele X była w pierwszym kwartale rekordowa. Plan przewiduje dostarczenie w tym roku 100.000 Modeli S i Modeli X, czyli mniej więcej tyle ile w roku 2017.

sprzedaż i produkcja aut Tesli 2018-03

Tesla Model 3

Tesla Model 3 Tesla Model 3

Produkcja Tesli Model 3 stopniowo rośnie. Przez trzy tygodnie, poprzedzające kwietniową przerwę na liniach, Tesla dostarczała po ponad 2.000 sztuk tygodniowo, a w szczytowym momencie 2.270.

W dużym stopniu udało się już przezwyciężyć wąskie gardło w Gigafactory 1 w Nevadzie, w postaci montażu modułów akumulatorów. Udoskonalone linie oraz nowe linie mają większe możliwości (już ponad 3.000 pakietów tygodniowo). Inne problemy to między innymi nieudana automatyzacja niektórych operacji montażowych w Tesla Factory w Kalifornii, które na razie rozwiązano poprzez zatrudnienie pracowników (automatyzacja bardziej wymagających obszarów zostanie wdrożona w późniejszym terminie).

Celem do końca kwartału jest 5.000 Modeli 3 tygodniowo, co ma wystarczyć do zrównania przychodów i kosztów firmy. Elon Musk ma nadzieję na 6.000 tygodniowo (wcześniejszy wpis) w systemie 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, wyłączając okresy przeglądu robotów. Po osiągnięciu poziomu 5.000 Tesla ma zamiar wprowadzić nowe wersje Modelu 3 (wersję z napędem 4x4 oraz tańszą wersje z pakiet akumulatorów Standard).

Jak dotąd wyprodukowano ponad 20.000 Modeli 3 (wcześniejszy wpis), z czego dostarczono kilkanaście tysięcy.

Liczba rezerwacji netto (uwzględniając rezygnacje oraz auta dostarczone) wzrosła do około 450.000.

Tesla Semi

Tesla posiada obecnie około 2.000 rezerwacji na elektryczne ciągniki siodłowe Semi, z czego ponad 500 pochodzi od grupy 11 największych klientów (wcześniejszy wpis).

Osobliwą wiadomością jest, że firma Nikola Motor Co. próbująca opracować i wprowadzić na rynek ciągniki siodłowe zasilane z wodorowych ogniw paliwowych, pozwała Teslę na około 2 mld USD za wykorzystanie opatentowanych elementów aerodynamicznych. Pozew wydaje się jednak dosyć absurdalny, co jest zresztą opisywane przez media.

Tesla Model Y

Na razie niewiele mówi się o przystępnym cenowo SUVie Modelu Y. Tesla musi ograniczyć inwestycje i skupić się na Modelu 3. Model Y może jednak trafić na rynek w ciągu dwóch lat, będzie produkowany w niestandardowy sposób (co sugeruje szeroką automatyzację i prostotę konstrukcji) oraz będzie wymagał budowy nowego zakładu produkcyjnego.

Stacjonarne magazyny energii i fotowoltaika

Tesla Powerpack 2 Tesla Powerpack 2

Tesla sprzedała w minionym kwartale 373 MWh stacjonarnych magazynów energii (przemysłowych Powerpack oraz domowych Powerwall), czyli prawie tyle ile w całym 2017r. Wartość ta uwzględnia największą na świecie instalację 100 MW/129 MWh w Australii z ubiegłego roku (wcześniejszy wpis), rozliczoną w tym kwartale.

W 2018r. sprzedaż stacjonarnych magazynów energii ma się potroić. Popyt na magazyny Powerwall przewyższa możliwości produkcyjne i na razie tak pozostanie. Tłumaczyłoby to ostatnią podwyżkę cen Powerwalli o 7% (wcześniejszy wpis).

Działalność związana z fotowoltaiką zaowocowała dostarczeniem 76 MW instalacji. W Gigafactory 2 w Buffalo w Nowym Jorku trwają prace nad zwiększeniem produkcji fotowoltaicznych dachówek Solar Roof, które bardzo powoli trafiają do pierwszych klientów w USA.

Rozwój firmy

Miejskie Superładowarki Tesli Miejskie Superładowarki Tesli

W minionym kwartale Tesla otwarła 9 nowych salonów wystawowych/serwisów (razem 339) oraz 77 stacji Superładowania (razem 1205 z czego 400 w Europie). Liczba stanowisk ładowania wzrosła do ponad 9.300, co przekłada się na średnio prawie 8 stanowisk na jednej stacji (największe mają kilkadziesiąt stanowisk) oraz średnią prawie 270 aut na jedną stację.

Tesla chwali się, że 25% akcji serwisowych jest prowadzona bez konieczności odwiedzania serwisów - część rzeczy udaje się rozwiązać zdalnie, inne poprzez lotny serwis. Niestety serwisy generują coraz większe koszty dla firmy.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.