SamochodyElektryczne.org

Wyniki finansowe Tesli za drugi kwartał 2018r.

Tesla przebrnęła przez drugi kwartał osiągając aż 4 miliardy dolarów przychodu i około 743 miliony dolarów straty netto. Potężna reorganizacja, cięcia kosztów oraz zwiększenie wolumenu produkcji mają zaowocować zyskiem netto w kolejnym kwartale

W drugim kwartale 2018r. Tesla wyraźnie zwiększyła przychody w stosunku do pierwszego kwartału (wcześniejszy wpis), ale nie za bardzo udało się okiełznać straty netto. Od trzeciego i czwartego kwartału firma ma zacząć przynosić chociaż minimalny zysk, a zatem robi się ciekawie.

Przychody w minionym kwartale wyniosły około 4,002 mld USD (nowy rekord), co stanowi wzrost o 43% rok do roku. Koszty tradycyjnie przeważają jednak nad przychodami i Tesla przyniosła stratę netto w wysokości 743 mln USD (o 85% wyższą niż rok wcześniej i bliską rekordu z pierwszego kwartału). Taki wynik osiągnięto bez przychodów pochodzących ze sprzedaży uprawnień ZEV Credits (w pierwszym kwartale było to około 50 mln USD).

Aby ograniczyć straty i wreszcie zacząć zarabiać, Tesla mocno ograniczyła inwestycje i przycięła koszty (wcześniejszy wpis). Taki tryb potrwa do końca roku. Można domniemywać, że po zademonstrowaniu możliwości balansowania przychodów i kosztów, firma ruszy z pozyskiwaniem kapitału na nowe inwestycje i kolejny etap szybkiego rozwoju.

Tesla zamknęła kwartał z około 2,2 mld USD gotówki i ekwiwalentu. Zaprzestanie przynoszenia strat netto ma sprawić, że Tesla nie będzie potrzebowała więcej emisji akcji/kredytów z zewnątrz.

Elon Musk w jednym z najnowszych tweetów napisał, że rozważa wyprowadzenie firmy z giełdy NASDAQ i prowadzenie jej jako spółki prywatnej, wykupując akcje po 420 USD.

Sprzedaż aut

Samochody Tesla Model S i X na stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger Samochody Tesla Model S i X na stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger

Produkcja i sprzedaż aut Tesli w pierwszym kwartale wyniosła odpowiednio 53.339 i 40.768 (22.319 Modeli S i Modeli X oraz 18.449 Modeli 3). Sprzedaż osiągnęła nowy rekord, przy wzroście o 85% rok do roku.

Tesla twierdzi, że liczba zamówień na Modele S i Modele X była w drugim kwartale znów rekordowa. Plan przewiduje dostarczenie w tym roku 100.000 Modeli S i Modeli X, czyli mniej więcej tyle ile w roku 2017.

W lipcu Tesla osiągnęła skumulowany poziom sprzedaży 200.000 EV w USA, co oznacza że najwyższy wymiar federalnej ulgi podatkowej będzie dostępny jedynie do końca 2018r. (wcześniejszy wpis).

sprzedaż i produkcja aut Tesli 2018-06

Tesla Model 3

Tesla Model 3 Tesla Model 3

Produkcja Tesli Model 3 stopniowo rośnie i wielokrotnie przekraczała już poziom 5.000 tygodniowo. Do końca sierpnia oczekiwane jest 6.000 tygodniowo, a za kilka miesięcy 10.000 tygodniowo.

W trzecim kwartale wyprodukowanych ma zostać 50-55 tys. Modeli 3, przy osiągnięciu średniej marży brutto na poziomie 15%.

Pod koniec kwartału Tesla rozpoczęła produkcję wersji dwusilnikowych Modelu 3, które stanowią obecnie większość zbytu (wcześniejszy wpis).

Skumulowana sprzedaż Modelu 3 przekroczyła 60.000. Firma zaprzestała już przyjmować rezerwację na auta w Ameryce Północnej i otwarła możliwość składania zamówień. Stopniowo rośnie liczba aut demonstracyjnych w salonach wystawowych oraz okazji do jazd próbnych (na jazdy zapisują się dziesiątki tysięcy osób).

Tesla twierdzi, że gdy wprowadzi najtańszą wersję auta, różne wersje wyposażenia, opcję leasingu oraz rozpocznie sprzedaż poza Ameryką Północną, liczba zamówień na Model 3 będzie znacznie wyższa niż obecnie.

Tesla Semi

W raporcie kwartalnym Tesla Semi została pominięta. Wcześniej pisano o około 2.000 rezerwacji.

Tesla Model Y

Tesla nie wspominała także o Modelu Y, czyli przystępnym cenowo SUVie.

Stacjonarne magazyny energii i fotowoltaika

Tesla Powerpack 2 Tesla Powerpack 2

Tesla sprzedała w minionym kwartale 203 MWh stacjonarnych magazynów energii (przemysłowych Powerpack oraz domowych Powerwall), czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Popyt na magazyny przewyższa możliwości produkcyjne.

Działalność związana z fotowoltaiką zaowocowała dostarczeniem 84 MW instalacji. W Gigafactory 2 w Buffalo w Nowym Jorku rozwijana jest produkcja fotowoltaicznych dachówek Solar Roof, które powoli trafiają do pierwszych klientów w USA.

Gigafactory 1 w USA

Zakład akumulatorów Gigafactory 1 w Nevadzie produkuje już 20 GWh akumulatorów litowo-jonowych rocznie (wcześniejszy wpis). Do końca roku moce produkcyjne mają być zwiększone do nawet 35 GWh (wcześniejszy wpis).

Gigafactory 3 w Chinach

Tesla planuje uruchomienie za około trzy lata (około 2021r.) zakładu produkcyjnego Gigafactory 3 w Szanghaju w Chinach (wcześniejszy wpis). Obiekt ma kosztować 2 mld USD i początkowo dostarczać 250.000 aut i pakietów akumulatorów rocznie. Docelowy poziom produkcji to 500.000. Analitycy twierdzą, że koszty zakładu wyniosą nie 2, lecz nawet 5 mld USD.

Rozwój firmy

Miejskie Superładowarki Tesli Miejskie Superładowarki Tesli

Liczba salonów wystawowych/serwisów na świecie wzrosła do 347. Liczba mobilnych ekip serwisowych dobiła do 340. Firma zainstalowała też 103 nowe stacje Superładowania - łącznie jest ich już 1308 (10.800 stanowisk). Dodatkowo do 19.200 wzrosła liczba terminali prądu przemiennego Destination Chargers.

Nagranie z konferencji dla inwestorów

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.