SamochodyElektryczne.org

Tesla gotowa do budowy fabryki na 500.000 aut rocznie w Chinach

Tesla planuje budowę zakładu produkcyjnego na 500.000 samochodów elektrycznych rocznie w Szanghaju. Fabryka na w 100% należeć do Tesli, co wymaga zmiany chińskiej polityki dla inwestorów

Tesla Model 3 - zobacz całą galerię

11 lipca 2018r. Elon Musk odwiedził Chiny, aby w Szanghaju zawrzeć porozumienie na temat budowy fabryki samochodów elektrycznych, która rocznie miałaby dostarczać 500.000 aut. Rozmowy w tej sprawie toczyły się od ponad roku (wcześniejszy wpis). Tesli zależy na obecności w Chinach, bo jest to duży rynek (nawet dziś odpowiada za blisko jedną piątą sprzedaży Tesli), który w pewnym momencie może być kluczowy dla biznesowej przyszłości firmy - w Chinach sprzedaje się większość wszystkich aut EV/PHEV.

Otwarcie zakładu produkcyjnego w Chinach jest częściowo wymuszone wysokimi podatkami importowymi oraz brakiem kwalifikacji do zachęt finansowych dla aut importowanych (lub z akumulatorami zagranicznych producentów). Tesla została dopiero co zmuszona do podniesienia cen samochodów w Chinach o około 20% (wcześniejszy wpis).

produkcja napędów trakcyjnych dla Tesli Model 3 produkcja napędów trakcyjnych dla Tesli Model 3

Zasadniczym problemem Tesli w Chinach nie jest opracowanie auta, zalezienie kapitału na zakład (co najmniej 1-2 mld USD), uruchomienie produkcji i znajdowanie klientów, lecz polityka Chin i aktualna sytuacja na linii USA-Chiny. Chiny wymagają, aby firmy motoryzacyjne były w co najmniej 50% własnością chińskiego partnera. Stąd tak popularne są spółki joint venture 50%/50%. Budzi to obawy o transfer rozwiązań technicznych z firmy zachodniej do chińskich partnerów, co długoterminowo działa na korzyść gospodarki chińskiej, pozostawiając zachodnich inwestorów bez przewag konkurencyjnych oraz na łasce władz chińskich (umiejscowienie zakładów i kontrola nad rynkiem). Tesla oczekuje, że zakład w Chinach będzie 100% własnością firmy, jako i że sam Musk jest raczej bezkompromisowy. Władze Szanghaju ponoć mają zadbać o to, aby usunąć ograniczenia dla inwestycji. Władze centralne zapowiedziały, że w 2018r. zniosą wymagania tworzenia joint venture dla branży EV/PHEV (w 2022 dla wszystkich firm), ale czy tak się rzeczywiście stanie, gdy iskrzy na linii USA-Chiny, oraz czy po pewnym czasie sytuacja się nie odmieni znów na gorsze nie wiadomo.

Tesla posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne:

  1. Tesla Factory: we Fremont w Kalifornii (montaż aut)
  2. Tesla Gigafactory 1: w Sparks w Nevadzie (produkcja akumulatorów i podzespołów dla aut)
  3. Tesla Gigafactory 2: w Buffalo stanie Nowy Jork (produkcja fotowoltaiki)
  4. Tesla Gigafactory 3 (planowana): w Szanghaju w Chinach (produkcja aut i potencjalnie akumulatorów)

* ogniwa litowo-jonowe i fotowoltaika w Gigafactory 1 i 2 są produkowane w bliskiej współpracy z Panasonic.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.