Wyniki finansowe Tesla Motors za pierwszy kwartał 2013r.
Kalifornijski producent samochodów elektrycznych Tesla Motors po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii odnotował kwartalny zysk netto
Wyniki finansowe
W pierwszym kwartale Tesla Motors zwiększyła przychody do bardzo wysokiego poziomu 561,8 mln USD, a więc o 83% w stosunku do poprzedniego kwartału (wcześniejszy wpis). W stosunku do ubiegłego roku wzrost przychodów sięgnął 1860%, co doskonale obrazuje jak ogromną transformację przeszła w ostatnim czasie amerykańska firma. Doskonały rezultat w pierwszym kwartale umożliwił Tesli wypracowanie zysku netto 11,2 mln USD, potwierdzającego że spółka jako jeden z nielicznych start-upów w branży ma szansę przetrwać i dobrze się rozwijać, co oczywiście poskutkowało znaczącym wzrostem wartości akcji do poziomu 55-60 USD.
Tesla zakończyła kwartał dysponując 231 mln USD na koncie (wzrost o około 10 mln USD) mimo, że spłaciła drugą ratę (13 mln USD) z 465 mln USD pożyczki od DOE.
Niestety Tesla Motors mimo wyraźnych postępów wciąż nie stoi jeszcze na własnych nogach. Spora część przychodów, bo aż 68 mln USD pochodzi bowiem ze sprzedaży innym producentom zezwoleń Zero Emission Vehicle (ZEV), które firma otrzymuje od kalifornijskiego regulatora za każde sprzedane auto elektryczne. Rygorystyczne przepisy obligują producentów do posiadania określonej liczby ZEV, zmuszając ich albo do produkcji własnych aut elektrycznych, albo zakupu zezwoleń od firm takich jak Tesla (w przeciwnym razie producent musiałby liczyć się z zakazem sprzedaży aut w Kalifornii). Bez tego dodatkowego wsparcia Tesla straciłaby bezpośrednio 12% przychodów (nie licząc potencjalnego braku zamówień ze strony Toyoty i Daimlera), a zatem nie byłaby nadal rentowna. Można domniemywać, że za każde aut sprzedane w Kalifornii Tesla zarabia na ZEV przynajmniej 15-20 tys. USD.
ZEV to jednak tylko jeden z kilku istotnych czynników wskazujących na brak realnej rentowności - innymi są chociażby federalne i stanowe ulgi w podatkach/dopłaty, czy niekomercyjna pożyczka ze strony DOE. Można oszacować, że dzięki samej federalnej uldze w podatkach na poziomie 7,5 tys. USD, zamożni nabywcy Modeli S zaoszczędzili/zaoszczędzą w pierwszym kwartale łącznie blisko 37 mln USD.
Amerykański producent spodziewa się, że w drugim kwartale zyski mogą spaść ze względu na większy udział sprzedawanych Modeli S z pakietami 60 kWh (oraz 60 kWh z ograniczeniem do 40 kWh), które są tańsze od wersji 85 kWh. Ponadto, rosnąca liczba zezwoleń ZEV dostępna na rynku powoduje spadek ich wartości, co również uszczupli przychody w przyszłości. Z drugiej strony spodziewany jest wzrost kosztów działalności związany z rozwojem firmy, a więc szanse wypracowania zysku w drugim kwartale są małe.
Tesla Model S
Tesla Motors w swoim komunikacie uściśliła wyniki produkcji i sprzedaży Modelu S w pierwszym kwartale. Do klientów trafiło 4900 spośród ponad 5000 wyprodukowanych aut. Pozwoliło to Tesli przekroczyć cel sprzedaży 4500 egzemplarzy oraz wprowadzić Model S na pierwsze miejsce sprzedaży aut elektrycznych w USA/Ameryce Północnej w pierwszym kwartale. Najprawdopodobniej Model S zajmuje pierwsze miejsce także po czterech miesiącach tego roku. Produkcja w pierwszym kwartale odbywała się w tempie przekraczającym 400 sztuk tygodniowo.
Biorąc pod uwagę, że sprzedaż w całym 2012r. wyniosła 2650 aut, aktualnie w Ameryce Północnej jeździ już około 7550 Modeli S.
Pozytywem jest zapewnienie kalifornijskiego producenta, że czas produkcji jednego auta zmalał między marcem, a grudniem o 40%. Tesla zachowuje również spore rezerwy mocy produkcyjnej stopniowo dopracowując linię produkcyjną zakładu Tesla Factory.
W drugim kwartale produkcja ponownie ma wynieść 5 tys. aut, jednak ponieważ część zostanie wyeksportowana do Europy, sprzedaż w Ameryce Północnej spadnie do około 4,5 tys. Sprzedaż Modelu S w Europie zacznie się w połowie roku.
Tesla zwiększyła swoją prognozę sprzedaży Modelu S w 2013r. z planowanych 20 tys. do 21 tys. aut, chwaląc się że aktualnie zamówienia wpływają w tempie ponad 20 tys. egzemplarzy rocznie. Niweluje to obawy, że po wyczerpaniu liczby rezerwacji sprzedaż spadnie. Tesla ocenia ponadto, że popyt w USA przekroczy 15 tys. sztuk rocznie, a w skali świata 30 tys. sztuk rocznie.
Tesla Model X
W drugim kwartale Tesla zamierza sfinalizować projekt Modelu X, bazującego na płycie podłogowej Modelu S. Przygotowania do produkcji Modelu X mają stać się priorytetem spółki w drugiej połowie roku.
Rozwój firmy
W pierwszym kwartale Tesla zwiększyła o 12 liczbę serwisów, dzięki czemu posiada już sieć 41 obiektów. Na koniec marca nieco wzrosła również liczba salonów i galerii wystawowych, która aktualnie wynosi 34.
Niestety ponownie nie ujawniono żadnych nowych informacji na temat rozbudowy sieci Superładowarek, czyli bezpłatnych stacji szybkiego ładowania o mocy 90 kW.
Współpraca z innymi producentami
Tesla w dalszym ciągu realizuje projekty wspólnie z innymi producentami, dostarczając napędy trakcyjne i pakiety akumulatorów dla modelu Toyota RAV4 EV oraz projektując napęd trakcyjny dla nowego samochodu elektrycznego marki Mercedes-Benz. Przychody z tytułu prac projektowych sięgnęły 6,6 mln USD.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.