SamochodyElektryczne.org

Tesla Motors prezentuje możliwość szybkiej wymiany pakietu w Modelu S

Właściciele Modeli S w USA będą mogli wkrótce oprócz Superładowarek korzystać również z sieci stacji szybkiej wymiany pakietów akumulatorów w około 90 sekund

Tesla Model S - zobacz całą galerię

Zgodnie z zapowiedzią Tesla Motors zademonstrowała wczoraj w Hawthorne w Kalifornii szybką wymianę pakietu akumulatorów samochodu Model S. Całkowicie zautomatyzowana operacja, trwająca około 1,5 minuty nie wymaga od kierowcy nawet wychodzenia z auta. Podczas prezentacji, zamiany pakietów dokonano w dwóch egzemplarzach Modelu S w czasie krótszym niż tankowanie paliwa na stacji w spalinowym odpowiedniku.

Samochód Tesla Model S od początku został zaprojektowany z myślą o możliwości szybkiej wymiany pakietu akumulatorów, o czym firma wspominała już kilka lat temu. Kalifornijski producent zamierza zbudować w Stanach Zjednoczonych sieć tego typu stacji za około 50-100 mln USD, jako uzupełnienie do Superładowarek (wcześniejszy wpis). Pierwszy obiekt powinien zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Zasadniczą ekonomiczną różnicą między Superładowarkami, a stacjami wymiany akumulatorów jest to, że Superładowarki pozostaną bezpłatne, podczas gdy niezwykle szybka wymiana pakietu będzie odpłatna. Ceny nie są obecnie znane, jednak najprawdopodobniej koszt może być porównywalny z tankowaniem paliwa. Podstawowym sposobem uzupełniania energii na trasie pozostanie zatem szybkie ładowanie. Co więcej, opłata naliczana będzie za każdą wymianę, a więc także przy oddawaniu pożyczonego pakietu. Pakiety oryginalnie przypisane do danego auta będą monitorowane i użytkownik musi dokonać ponownej zamiany lub będzie musiał zapłacić Tesli za przedłużające się wypożyczenie.

Ze stacjami szybkiej wymiany akumulatorów kompatybilne są wszystkie Modele S (zarówno te już wyprodukowane jak i nowe) oraz najprawdopodobniej także kolejne auta w ofercie firmy. Z możliwości zamiany będą mogli korzystać także posiadacze pakietów 60 kWh, którzy prawdopodobnie za nieco większą opłatą będą mogli np. w trasie lub podczas wakacyjnego wyjazdu korzystać z pożyczonego pakietu 85 kWh.

Szczegóły oferty prawdopodobnie wciąż są dopracowywane, niemniej jednak niezwykle szybkie tempo wprowadzania innowacji sprawia, że Tesla Motors zawstydza innych producentów na bardzo wielu płaszczyznach jednocześnie.

Stacje szybkiej wymiany akumulatorów Tesli nie są jednak jedynie narzędziem wspomagającym podróżowanie na dalekich dystansach. W praktyce mogą zostać wykorzystane także do innych celów. Niewykluczone, że w kolejnych latach posłużą one do modernizacji pakietów, w których doszło do zbyt dużego ubytku pojemności.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

to miażdży wszystko! Mnie jednak martwi co innego - Musk wygląda albo na zmęczonego, albo na chorego.... Porównując obecne i ciut starsze filmiki widać dużą różnicę na jego twarzy. Za mało czasu by mówić o naturalnym starzeniu się, być może to zmęczenie, ale kilka osób którzy oglądali filmiki twierdzą, że wygląda "niezdrowo" - oby to nie była jakaś choroba :( Już jeden genialny człowiek (Steve Jobs) odszedł w młodym w sumie wieku.....