SamochodyElektryczne.org

Tesla Model 3 Performance będzie bardziej prądożerna

Najmocniejsza wersja Modelu 3 będzie zużywała w cyklu mieszanym o ponad 12% więcej energii elektrycznej niż wersja jednosilnikowa Long Range

Tesla Model 3 - zobacz całą galerię

Dwusilnikowa Tesla Model 3 Performance, czyli najmocniejsza wersja (wcześniejszy wpis), oczekiwana u pierwszych klientów w lipcu, będzie bardziej energochłonna niż wersja Long Range (tylnonapędowa).

Wersja Long Range z jednym silnikiem posiada - według testów EPA - zasięg 499 km oraz charakteryzuje się zużyciem energii 16,1 kWh/100 km w cyklu mieszanym (wcześniejszy wpis). Pierwotnie było to 16,6 kWh/100 km (wcześniejszy wpis).

Nowa Tesla Model 3 Long Range Performance (z napędem dwusilnikowym na obie osie), według ulotki EPA dołączanej do wyprodukowanych aut, posiada wciąż ten sam zasięg 499 km, ale zużycie energii jest wyższe:

  1. W cyklu mieszanym: 18,1 kWh/100 km (wzrost o 12,4%)
  2. W mieście: 17,5 kWh/100 km (wzrost o 13,6%)
  3. Na autostradzie: 18,7 kWh/100 km (wzrost o 13,10%)

Auto z dwoma silnikami jest cięższe. Z pewnością dużą rolę odgrywać mogą większe i szersze, potencjalnie bardziej przyczepne opony do sportowej jazdy. Najwyraźniej tym razem dwa silniki i możliwość mocniejszego hamowania odzyskowego (silnik przedniej osi) oraz używanie do jazdy silnika w korzystniejszym punkcie pracy nie zniwelowało czynników zwiększających zużycie energii. Tak, czy inaczej Model 3 wciąż pochwalić może się niższym średnim zużyciem energii niż nowy Nissan Leaf.

Osobną kwestią jest dlaczego zasięg nie uległ zmianie. Tesla nie podaje pojemności pakietu akumulatorów, więc nie wiemy czy zaszły zmiany po stronie dostępnej ilości energii. Z drugiej strony możliwe też że certyfikacja zasięgu Modelu 3 (jednosilnikowego) odbywała się z dużym zapasem i nie została zaktualizowana dla wersji dwusilnikowej.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.