SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

Tesla Model 3 drugim najbardziej energooszczędnym autem elektrycznym w testach EPA

Tesla Model 3 pod względem zużycia energii ustępuje jedynie Hyundaiowi IONIQ Electric, ale oferuje 2,5-raza większy zasięg

Tesla Model 3 - zobacz całą galerię

Tesla Model 3 Long Range wyśmienicie poradziła sobie w testach zużycia energii EPA, zajmując drugie najlepsze miejsce w historii, tuż za modelem Hyundai IONIQ Electric.

Model 3 uzyskał w cyklu mieszanym 16,6 kWh/100 km (uwzględniając ładowanie) oraz 16,0 kWh/100 km w mieście i 17,5 kWh/100 km na trasie. Jest to bardzo dobry rezultat, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość (i masę) pakietu akumulatorów na realny zasięg 499 km. Ogromną zasługę w obniżeniu zużycia energii ma prawdopodobnie przejście na silnik synchroniczny z magnesami trwałymi (wcześniejszy wpis).

Rezultat Tesli Model 3 Long Range, prawdopodobnie będzie jeszcze poprawiony w wersji dwusilnikowej oraz w wersji Standard, która ma mniejszy pakiet akumulatorów.

Warto zauważyć, że Model 3 Long Range zużywa o 20% mniej energii od najwydajniejszej Tesli Model S 100D o podobnym zasięgu. Model 3 jest też lepszy od osobliwych konstrukcji typu BMW i3, które przecież nie dość że posiada niewielki zasięg to jeszcze wykonane jest z kompozytów.

Porównanie zasięgów i zużycia energii aut elektrycznych w testach EPA

Zasięgi EPA - 20170913

Źródła

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@highend
15% w cyklu mieszanym różnicy to nie przepaść - oni coś zmieniali w sposobie testów wtedy.
Leafa 2010-2012 vs 2013-2016 wg tej tabelki dzieli przepaść.
a jest to nieprawdą co wiem na własnej skórze.

:)
  • RaveN

@alfK
Dlatego, że zużycie energii obejmuje też straty przy ładowaniu. Np. jeżeli auto posiada pakiet 60 kWh i przejedzie 300 km, to znaczy że teoretycznie zużywa 20 kWh, ale po doliczeniu strat ładowania może się okazać, że z instalacji elektrycznej pobrano 66 kWh, więc rzeczywiste zużycie jest 22 kWh/100 km.

Osobną kwestią jest, że najczęściej nie znamy szczegółów ile dokładnie energii jest dostępnej w pakiecie i dzielenie pojemności nominalnej przez zużycie nie zaprowadzi do prawdy.
  • alfK

Kurczę, całe życie myślałem że wzór na obliczenie zasięgu auta to pojemność baterii / zużycie na 100km * 100... a np dla Tesli Model S60 z powyższej tabelki ten wzór nie pasuje. Może ktoś mnie oświecić jakie to zawiłe algorytmy służą do obliczana zasięgu???