SamochodyElektryczne.org

Tesla prowadzi rozmowy z władzami Szanghaju w sprawie produkcji aut

Tesla wykonuje działania mające na celu uruchomienie w niedalekiej przyszłości produkcji samochodów elektrycznych w Chinach

Tesla Model S - zobacz całą galerię

Tesla prowadzi rozmowy w sprawie lokalizacji produkcji aut elektrycznych w Chinach. Budowa zakładu na terenie Chin umożliwiłaby ominięcie podatku na import samochodów (25%), załapanie się na wysokie dopłaty do zakupu EV/PHEV oraz ominięcie kosztów transportu aut z Kalifornii.

Niestety dla Tesli, chińskie władze wymagają od producentów aut posiadania spółek joint venture z istniejącymi chińskimi producentami, co powoduje utratę kontroli nad biznesem, a w szczególności technologiami i rozwiązaniami technicznymi.

Według informacji Bloomberg, Tesla podpisała już wstępne porozumienie z władzami Szanghaju w sprawie produkcji samochodów. Umowa może umożliwić Tesli znalezienie miejsca w specjalnej strefie ekonomicznej, ale wciąż potrzebny jest jeszcze chiński partner z branży motoryzacyjnej.

Trudno powiedzieć, czy Tesla - tak twardo walcząca o utrzymanie jak największej części działalności w rękach (własna sieć sprzedaży, punktów szybkiego ładowania, czy produkcja podzespołów) - rzeczywiście odpuści Chiny i zdecyduje się na współpracę z chińskim partnerem.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.