SamochodyElektryczne.org

Bezprzewodowe ładowanie pojazdów elektrycznych

Bezprzewodowe ładowanie pojazdów elektrycznych

Nissan Cube EVNissan Cube EV
Firma Showa Aircraft Industry zaprezentowała w zeszłym tygodniu na wystawie AT International 2009 w Japonii system bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej na niewielkie odległości. Urządzenie, wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej, potrafi przesłać energię elektryczną na odległość 60 cm legitymując się przy tym sprawnością poniżej 50% (sprawność samej transmisji - między cewkami - wynosi około 90%). Bliższe szczegóły nie zostały oczywiście ujawnione.

Nad bezprzewodową transmisją energii elektrycznej pracuje wiele firm na świecie - również Nissan opracowuje własne rozwiązanie, które chciałby wykorzystać do ładowania aut elektrycznych. Być może więcej szczegółów na ten temat pojawi się za około 2 tygodnie, przy okazji premiery elektrycznego samochodu Nissana.

Ładowanie pojazdów elektrycznych bez użycia przewodów - i to w dodatku podczas jazdy - to zagadnienie, którym zajmują się też Koreańczycy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), o czym pisaliśmy wcześniej.

Prace badawcze nad tego typu infrastrukturą są prowadzone także w Polsce. W niedalekiej przyszłości w Warszawie ma powstać 130 terminali do ładowania pojazdów elektrycznych, z czego 10 będzie bezstykowych.

Trzeba przyznać, że idea bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych jest ciekawa, ale niesie ze sobą również pewne problemy, jak na przykład trudność rozliczania pobranej energii elektrycznej i mała sprawność procesu.

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@T. Sibilski
Napisałem do autora pracy doktorskiej:
"Energoelektroniczny System Zasilania Bezstykowego z Transformatorem Obrotowym - Modelowanie, Analiza i Projektowanie" - Artur J. Moradewicz,
gdyż byłby osobą najbardziej kompetentną, aby przedstawić rodzime rozwiązania. Niestety nie uzyskałem odpowiedzi. Polecam lekturę doktoratu (w wersji angielskojęzycznej): http://www.isep.pw.edu.pl/ICG/pdf/phd/artur_moradewicz.pdf.
  • T. Sibilski

A może by tak napisać o Polskich rozwiązaniach. Instytut Elektrotechniki ma już gotowy prototyp takiego rozwiązania. Link do artykułu:
http://www.elektroskop.pl/?target=showItem&itmId=dFvCrK7YKck3ZcjLdkyVN7zb7tjRZzYY
  • tom

INNY problem to schorzenia wynikające z stosowania technologi elektromagnetycznych: białaczka, bezpłodność itp.
  • RaveN

Podobną rzecz (tyle, że wykorzystującą rezonans) pokazała firma WiTricity. Zasięg 2 m przy sprawności podobno 70-75%.

http://www.rp.pl/artykul/2,339742_P rad_plynie_bez_kabla_.html