SamochodyElektryczne.org

Bezstykowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdy

Bezstykowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdy

bezstykowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdybezstykowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdy
Jednym z głównych problemów związanych z samochodami elektrycznymi jest to, że dostępne obecnie akumulatory gromadzą wciąż zbyt mało energii w jednostce masy, aby można było pokonywać długie dystanse. Istnieje jednak pewien sposób, który pozwala na bezprzewodowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdy. Tego typu rozwiązanie nie jest nowe i było prezentowane m.in. podczas I OGÓLNOPOLSKIEGO ZLOTU POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH I HYBRYDOWYCH W Gdyni w zeszłym roku. Przedstawiony Bezstykowy System Szybkiego Ładowania (BSSŁ) akumulatorów pojazdu z napędem elektrycznym, wykorzystuje sprzężenie indukcyjne uzwojeń transformatora.

Podobne rozwiązanie opracowali niedawno naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon (Korea Poludniowa). Prototypowy system pozwala na bezstykowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdy. Obecnie KAIST testuje wózki golfowe zasilane poprzez wbudowane w drogę uzwojenie w postaci pasa o szerokości kilkudziesięciu cm. W najbliższej przyszłości koreańscy naukowcy mają zamiar zasilać w ten sposób również prototypowe samochody i autobusy.

Należy zauważyć, że omawiany system ładowania jest bezpieczny dla przechodniów (brak ryzyka porażenia) oraz pozwala pojazdom elektrycznym wjeżdżać i zjeżdżać z "zasilonego pasa" w dowolnym momencie (czego nie można dokonać w przypadku trolejbusów). Pojazdy po zjechaniu z wyznaczonego toru zasilane są oczywiście z akumulatorów.

Wadą tego rozwiązania jest natomiast wysoki koszt budowy infrastruktury 318 tys. USD za 1 km (wg szacunków KAIST) oraz niska sprawność przesyłu energii.

Naukowcy z KAIST przewidują, że wyposażenie 10% dróg w dużym mieście w "pasy do ładowania" umożliwiłoby masowe stosowanie pojazdów elektrycznych o znacznie mniejszych pakietach akumulatorów.

Bezstykowe ładowanie pojazdów elektrycznych podczas jazdy, jak każde rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy. Trudno powiedzieć, czy wejdzie ono do produkcji, szczególnie w obliczu ogromnego postępu w dziedzinie akumulatorów, o czym pisaliśmy poprzednio.

Wszystkim zainteresowanym polecamy ponadto stronę firmy Conductix-Wampfler na temat Inductive Power Transfer IPT.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.