SamochodyElektryczne.org

Infrastruktura i samochody elektryczne w Polsce?

Infrastruktura i samochody elektryczne w Polsce?

Polska Agencja Rozwoju PrzedsiębiorczościPolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Na łamach strony sporo piszemy o tym co w dziedzinie aut elektrycznych dzieje się na świecie, a prawie nic o tym co w Polsce. Po części dlatego, że niewiele się dzieje. Drugim powodem jest brak informacji od osób, czy firm zajmujących się samochodami elektrycznymi.

Dziś wiemy już, gdzie szukać informacji na temat nowego projektu Budowa rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury ich ładowania - podstawa bezpieczeństwa energetycznego. Na powyższej stronie czytamy "Realizowany projekt o łącznej wartości 19 314 226 PLN skupiony jest wokół produkcji samochodu elektrycznego, pojazdów użytkowych oraz infrastruktury ich ładowania i jest odpowiedzią na zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pojawiające się zawirowania na światowych rynkach ropy."

W ramach projektu rozpisano już kilka przetargów: "Zaprojektowanie, budowa i dostawa prototypu samochodu elektrycznego", "Dostawa i montaż terminali ładowania samochodów elektrycznych", "Dostawa sprzętu do stacji monitorowania (GPS) oraz przygotowanie i wykonanie testów trakcyjno ruchowych samochodów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą", "Dostawa samochodów elektrycznych".

Jeśli chodzi o infrastrukturę do ładowania to ma ponoć powstać 120 publicznych punków ładowania (310 terminali) oraz 20 garażowych punktów ładowania za około 3 650 000 PLN. Głównym kryterium wyboru dostawcy będzie cena, drugim estetyka stacji, a najmniejszą wagę przywiązano do możliwości szybkiego ładowania poniżej 3 h.

Punkty do ładowania i samochody elektryczne zostaną rozlokowane w 5 miastach:
Mielec - 12 punktów publicznych, 30 terminali, 3 samochody elektryczne i punkty garażowe
Gdańsk - 24 punkty publiczne, 50 terminali, 4 samochody elektryczne i punkty garażowe
Katowice - 24 punkty publiczne, 50 terminali, 4 samochody elektryczne i punkty garażowe
Warszawa - 36 punktów publicznych, 130 terminali, 6 samochodów elektrycznych i punktów garażowych
Kraków - 24 punkty publiczne, 50 terminali, 3 samochody elektryczne i punkty garażowe
W Warszawie 10 spośród 130 terminali będzie bezstykowa.

20 terminali będzie ponadto umożliwiało dwukierunkową wymianę energii z siecią elektroenergetyczną, co być może pozwoli także na testy V2G w Polsce.

W dokumentacji do przetargu na infrastrukturę brak jest informacji o typie gniazdka, napięciach, prądach itp. Najprawdopodobniej będą to "gniazdka" 230 V.

Projekt przewiduje również opracowanie, zbudowanie i dostarczenie prototypu nowego małego samochodu elektrycznego, na co przeznaczono około 6 938 000 PLN. Pojazd bez akumulatorów ma ważyć maksymalnie 850 kg oraz legitymować się zasięgiem minimum 150 km przy temperaturze otoczenia 10oC i średniej prędkości w zakresie 45 – 50 km/h. W aucie musi również istnieć możliwość szybkiego ładowania do 80% w ciągu maksymalnie 1 h.

Najśmieszniejsze jest to, że w dokumentacji do przetargu pojawiło się zdanie "Wybór typu baterii akumulatorów (wykluczone akumulatory kwasowo-ołowiowe?)" - znak zapytania sugeruje, że organizatorzy sami nie wiedzieli, czy akumulatory kwasowo-ołowiowe wchodzą w grę.

Odnośnie 20 samochodów testowych, które mają zostać zakupione w ramach projektu - wiadomo, że przeznaczono na nie 1 145 000 PLN. Auta elektryczne podzielono na trzy grupy:
- 7 szt. aut 4- lub 5- osobowych fabrycznie nowych,
- 6 szt. aut 4- lub 5- osobowych przerobionych z nowego fabrycznie pojazdu z silnikiem spalinowym,
- 7 szt. aut 2-osobowych fabrycznie nowych.
Wszystkie pojazdy mają mieć zasięg minimum 80 km na jednym ładowaniu, w ruchu miejskim, przy temperaturze otoczenia 15 – 20oC. Jeśli jednym z najważniejszych kryteriów jest cena to pewnie nie ma co marzyć o aucie z większym zasięgiem niż 80-100 km w ruchu miejskim.

Jest jeszcze "Dostawa sprzętu do stacji monitorowania (GPS) oraz przygotowanie i wykonanie testów trakcyjno – ruchowych samochodów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą" za około 1 475 000 PLN. W ramach tej części będą prowadzone badania samochodów i terminali do ładowania.

Łącznie na powyższe cztery części projektu wydane zostanie około 13,2 mln PLN. Nim jednak rozpocznie się realizacja trzeba zaczekać na zakończenie procedury przetargowej.

Źródła

Komentarze (6)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • tomasz_kombi

1.450.000 zł / 20 samochodów daje średnio 57.250 zł/szt.
Chyba trochę mało ?
Przynajmniej przy obecnym poziomie cenowym tego co jest dostępne na rynku.
  • grupa jurgena

Witamy baterie nie mają przyszłości nadzieja jest w innym zasilaniu tych samochodów te systemy mogą się zawalić, które powstają do ładowania samochodów elektrycznych czy możesz uwierzyć że twój samochód elektryczny będzie miał nieograniczony zasięg
  • ecomoto.pl

Przecieram oczy ze zdziwienia
  • solaris

bardzo ciekawy projekt dobrze że jest w końcu realizowany w Polsce. Bez namiastek infrastrukturalnych niema co liczyć na rozwoj EV
  • RaveN

Tak, pomyłka . Piąte miasto to Kraków. Byłem już zmęczony.
  • Marcin

W newsie macie 2x pozycję Gdańsk - pomyłka?