SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

SK Innovation oficjalnie rusza z budową fabryki akumulatorów na Węgrzech

SK Innovation buduje już nowy zakład akumulatorów na Węgrzech, który ma docelowo dostarczać 7,5 GWh ogniw litowo-jonowych rocznie

Akumulatory SK Innovation - zobacz całą galerię

Zgodnie z zapowiedzią (wcześniejszy wpis), w lutym 2018r. w Komárom na Węgrzech ruszyła budowa fabryki akumulatorów litowo-jonowych firmy SK Innovation. Zakład rozpocznie działalność na początku 2020r. Dzięki inwestycji 840 mld KRW (około 789 mln USD / 2,7 mld zł) do 2020r., SK Innovation zamierza osiągnąć poziom produkcji 7,5 GWh ogniw rocznie, co w przeliczeniu odpowiada 190.000 pakietów 40 kWh.

Zakład na Węgrzech będzie drugim firmy SK Innovation. Pierwszy znajduje się w Seosan w Korei Południowej i ma zdolności 3,9 GWh ogniw rocznie.

SK Innovation informuje w komunikacie, że produkowane na Węgrzech ogniwa będą przeznaczone dla samochodów elektrycznych o dużym zasięgu, rzędu nawet 500 km. Chodzi o ogniwa z katodą NCM 811, w której zmniejszona jest ilość drogiego kobaltu (proporcje materiałów nikiel:kobalt:magnez wynoszą właśnie 8:1:1).

Lokalizacja europejskiego zakładu SK Innovation w Komárom na Węgrzech Lokalizacja europejskiego zakładu SK Innovation w Komárom na Węgrzech

W wyścigu o pozyskiwanie producentów akumulatorów z Korei Południowej na razie Węgry wygrywają z Polską 2:1, ponieważ wcześniej na Węgrzech inwestycję rozpoczęła firma Samsung SDI (wcześniejszy wpis), a w Polsce LG Chem (wcześniejszy wpis). Węgry stają się atrakcyjnym miejscem dla producentów akumulatorów - w ostatnim czasie budowę zakładu rozważa także GS Yuasa (wcześniejszy wpis), jednak na razie nie chodzi o zastosowania EV/PHEV. W rywalizację o inwestycję chińskiej firmy CATL z kolei zaangażowane są Polska, Węgry i Niemcy (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.