SamochodyElektryczne.org

R-EVC :: Kabel EVSE Typ 2 - 3f, 22 kW, z regulacją prądu (10 A, 13 A, 16 A, 23 A, 32 A)

Scania i Siemens przetestują w Szwecji zasilanie ciężarówek podczas jazdy

Na początku 2016r. w Szwecji ruszą testy zasilania hybrydowych ciężarówek z sieci trakcyjnej nad drogą na odcinku około 2 km

Systemy zasilania ciężarówek Scania - zobacz całą galerię

Za sprawą firm Scania i Siemens co pewien czas wraca temat zasilania elektrycznych i hybrydowych ciężarówek na głównych drogach z sieci trakcyjnej. Do tej pory tego typu rozwiązanie, zaprezentowane w 2012r., było testowane jedynie na zamkniętym torze pod Berlinem (wcześniejszy wpis). Przeprowadzenie walidacji na drogach zapowiadano już w zeszłym roku w Kalifornii (wcześniejszy wpis), ale prawdopodobnie najpierw ruszy szwedzki projekt Gävle Electric Road. W lutym 2016r. na drodze E16 między Gävle i Storvik zainstalowana zostanie sieć trakcyjna o długości 2 km.

Hybrydowe ciężarówki Scania będą mogły część trasy z portu w Gävle pokonywać dzięki zasilaniu energią elektryczną, co pewnie ma umożliwić ocenę ekonomicznej opłacalności takiego rozwiązania w większej skali. Na przedsięwzięcie wydanych ma zostać 125 mln SEK (w przeliczeniu 56 mln zł), z czego ponad 60% to dotacje.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • uran

Czy to aby nie próba odgrzania trolejbusu?
Tylko, że takie zasilanie w miastach przy niewielkich prędkościach a jednak nie sprawdziło się, bo w większości pomimo ekologii i ekonomii zrezygnowano z tego rozwiązania. Wydaje się, że na wielopasmowych drogach szybkiego ruchu wcale nie będzie łatwiej. Jestem przekonany, że silne zautomatyzowane stacje doładowywania na przydrożnych parkingach to lepsze rozwiązanie.