SamochodyElektryczne.org

Samochód elektryczny bez akumulatorów?

Samochód elektryczny bez akumulatorów, czyli bezprzewodowe zasilanie pojazdu podczas jazdy.


O tym, że Koreańczycy próbują opracować skuteczne bezprzewodowe zasilanie pojazdów elektrycznych zarówno podczas jazdy jak i postoju wspominaliśmy już wcześniej. Naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon (Korea Południowa) testują swoje rozwiązanie nie tylko w widocznych na zdjęciu, zmodyfikowanych wózkach golfowych, lecz także w małym samochodzie i autobusie. Wszystkie te pojazdy zaliczają się do nowej klasy pojazdów OLEV (ang. online electric vehicle). Pojazdy tego typu nie musiałyby używać akumulatorów lub ewentualnie niewielkie pakiety, pozwalające pokonać kilka-kilkanaście km między główną zasilaną drogą, a na przykład domem.

Sprawność przesyłu energii metodą opracowaną przez KAIST zależy oczywiście głównie od odległości między "linią" zasilającą, a pojazdem. Przy odległości 1 cm wynosi ona podobno 80%, a w prototypowym autobusie przy 12 cm przerwie spada do 60%.

Ciekawe jest również to co naukowcy z KAIST piszą na temat wdrożenia takiego sposobu zasilania pojazdów. Ponoć gdyby w Korei Południowe połowa samochodów (około 6 mln) została zastąpiona pojazdami OLEV to do ich zasilania wystarczyłyby dwie elektrownie atomowe. Ponadto import ropy spadłby o około 35 mln baryłek w skali roku, co przy cenie 80 USD za baryłkę daje blisko 3 mld USD. W poprzednim wpisie można znaleźć informację, że 1 km drogi, która może zasilać samochody, kosztowałby 318 tys. USD (wg szacunków KAIST). Wykonując proste rachunki można oszacować, że zamiast wypalać ropę za 3 mld USD Koreańczycy mogliby budować każdego roku ponad 9 tys. km dróg. Oczywiście nie można zapominać o konieczności budowy dwóch dodatkowych elektrowni.

Zobaczymy jaki będzie dalszy los OLEV. Trudno przewidzieć także skutki przebywania w pobliżu takiej drogi, będącej w jakimś sensie torem wielkoprądowym. A o tym, że Koreańczycy nie są odosobnienie w pracach nad bezprzewodowym przesyłem energii elektrycznego można przeczytać także tu.

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • BUM

A my mamy trolejbusy
  • vito

tramwaje niech sobie zrobią :)
Niezłe, choć tylko do poruszania się po mieście.