Rimac Automobili poszerza ofertę o podzespoły dla aut elektrycznych
Rimac Automobili wprowadza na rynek podzespoły dla pojazdów elektrycznych, pierwotnie zaprojektowane dla produkcyjnej wersji modelu Concept_One
Chorwacka firma Rimac Automobili, która dotąd wydawała się być skupiona wyłącznie na wprowadzeniu na rynek produkcyjnej wersji modelu Concept_One, poinformowała o poszerzeniu swojej oferty o podzespoły dla pojazdów elektrycznych oraz usługi związane z praktycznie wszystkimi etapami ich projektowania. Niewykluczone, że decyzja o rozpoczęciu sprzedaży podzespołów została podyktowana opóźnieniami i/lub mniejszym od oczekiwań popytem na Concept_One. Jedynym autem elektrycznym, w którym dotąd zastosowano podzespoły Rimac Automobili przygotowywane dla Concept_One jest demonstracyjny Applus+ IDIADA Volar-e.
Młoda chorwacka firma oferuje przede wszystkim silniki trakcyjne, przekładnie redukcyjne, moduły i pakiety akumulatorów wraz z energoelektroniką oraz elektroniką zarządzającą.
Pakiety akumulatorów
Jeśli chodzi o moduły i pakiety akumulatorów - są one składane z ogniw LiFePO4. Niestety w prezentacji brakuje danych na temat energii właściwych.
Napędy trakcyjne
Napędy trakcyjne oferowane są obecnie w dwóch wersjach D-PM-OC-600 i krótszej D-PM-OC 500. Oba składają się z dwóch niezależnych, 10-biegunowych silników synchronicznych z magnesami trwałymi, zintegrowanych w jednej obudowie. Maszyny chłodzone cieczą, w wersji D-PM-OC-600 osiągają maksymalną moc chwilową 654 kW przy 8500 obr./min oraz niezwykle wysoki moment obrotowy 848 Nm w zakresie od 0 do 7400 obr./min. Prędkość maksymalna silników sięga 10600 obr./min, a sprawność 94,9%. Przy masie 115 kg maksymalna moc właściwa sięga 5,7 kW/kg. Nawet po uwzględnieniu dwóch przekładni po 21 kg, wartość ta pozostaje niezwykle wysoka - powyżej 4,1 kW/kg.
Osiągi napędów trakcyjnych Rimac Automobili wydają się być porównywalne z silnikami spalinowymi Formuły 1, z tą jednak różnicą że silniki elektryczne oferują zdecydowanie korzystniejszą charakterystykę mechaniczną oraz charakteryzują się wysoką trwałością, podczas gdy silniki Formuły 1 w zasadzie można uważać za jednorazowe.
Do kompletu z silnikami Rimac Automobili dodaje przekładnie redukcyjne z przełożeniem od 3,5:1 do 4,16:1. Co ciekawe chorwacka firma pracuje obecnie nad wersją 2-biegową.
Przyszłość
Nowe napędy Rimac Automobili, Brusa (wcześniejszy wpis), General Motors, a wcześniej Tesla Motors stosowane w Modelu S, wyraźnie wskazują kierunek, w którym obecnie ewoluują napędy trakcyjne - przynajmniej w segmencie pojazdów sportowych/luksusowych. W nowoczesnej architekturze jedno- lub dwusilnikowe napędy będą umieszczane w jednej lub obu osiach pojazdów.
Źródła
- [1] Rimac Automobili powertrain systems and services now available rimac.cro.net
- [2] Rimac Automobili rimac-automobili.com
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.