SamochodyElektryczne.org

Renault wstrzymuje produkcję Fluence Z.E.?

Renault Fluence Z.E. najprawdopodobniej schodzi ze sceny z fatalnymi wynikami sprzedaży rzędu 3 tys. sztuk w ciągu minionych dwóch lat

Renault Fluence Z.E. - zobacz całą galerię

Według doniesień prasowych Renault zdecydowało się na wstrzymanie produkcji modelu Fluence Z.E.. W 2013r. na świecie sprzedano mniej niż 1000 egzemplarzy, podczas gdy w 2012r. nieco ponad 2000, co w głównej mierze jest wynikiem bankructwa firmy Better Place (wcześniejszy wpis), która specjalnie dla Fluence Z.E. przygotowywała sieć stacji szybkiej zamiany pakietów akumulatorów w Izraelu i Danii.

Better Place przyniosło udziałowcom ponad 800 mln USD strat. Renault na modelu Fluence Z.E., sprzedawanym w bardzo niewielkich ilościach, potencjalnie również mogło stracić nawet kilkaset milionów euro. Francuskie auto nie cieszyło się zbyt wielkim zainteresowaniem w Europie w porównaniu do innych modeli elektrycznych z wielu powodów. Wśród nich można wymienić wielkość auta, która przekreśla wygodne poruszanie się w centrach miast, a z drugiej strony mikroskopijny bagażnik i kompletny brak funkcji szybkiego ładowania uniemożliwiał dłuższe wyjazdy (przynajmniej bez stacji Better Place).

Renault planuje również zamknąć linię produkcyjną Fluence w Turcji.

SM3 Z.E. SM3 Z.E.

Co ciekawe, niedawno w Korei Południowej rozpoczęto produkcję i sprzedaż modelu SM3 Z.E. (wcześniejszy wpis) - bazującego na Fluence Z.E. - który posiada już system szybkiego ładowania podobny jak w Renault Zoe (pokładowy system szybkiego ładowania z instalacji trójfazowych o mocy 43 kW).

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.