SamochodyElektryczne.org

Porównanie czasu szybkiego ładowania w funkcji temperatury

Norweski serwis elbil.no, poświęcony pojazdom elektrycznym, opublikował niedawno bardzo interesujące porównania czasów szybkiego ładowania w różnych temperaturach przygotowane przez firmę ABB

Terminale ładowania ABB - zobacz całą galerię

Norweski serwis elbil.no, poświęcony pojazdom elektrycznym, opublikował niedawno bardzo interesujące porównania czasów szybkiego ładowania w różnych temperaturach przygotowane przez firmę ABB. Firma ABB po raz pierwszy prezentowała pewne dane dotyczące szybkiego ładowania w niskich temperaturach już na początku roku, oceniając że uzupełnienie energii od 0 do 80% z urządzenia o mocy 50 kW zajmie 30 minut przy 10°C, 45 minut przy 0°C i 90 minut przy -10°C (wcześniejszy wpis).

Tym razem poglądowe dane dla Nissana Leaf, posiadającego pakiet 24 kWh, dotyczą szybkiego ładowania do 90% pojemności szybkimi ładowarkami ABB Terra 51 o mocy 50 kW i ABB Terra SC o mocy 20 kW. W temperaturze 20°C (pierwszy wykres) widać wyraźną przewagę urządzenia o większej mocy, gdy akumulatory są głęboko rozładowane. Niestety wraz ze wzrostem stanu naładowania akumulatorów litowo-jonowych, spada ich dopuszczalna moc ładowania, a razem z nią przewaga modelu Terra 51 nad Terra SC. O ile dysponując maksymalną mocą 50 kW doładowanie od 0 do 90% trwa jedynie około 30 minut i jest dwukrotnie szybsze niż w przypadku 20 kW, o tyle doładowanie od 80% do 90% zajmuje już praktycznie tyle samo czasu.

Poglądowe zestawienie czasu szybkiego ładowania Nissana Leaf do 90% pojemności w temperaturze 20°C ładowarkami o mocy 50 i 20 kW Poglądowe zestawienie czasów szybkiego ładowania Nissana Leaf do 90% pojemności w temperaturze 20°C ładowarkami o mocy 50 i 20 kW


Osobnym zjawiskiem jest wysokie obniżenie dopuszczalnej mocy ładowania wraz ze spadkiem temperatury akumulatorów. Przy -2°C średnia moc ładowania Nissana Leaf w zakresie od 0 do 90% pojemności ładowarką o mocy 50 kW wynosi nieco ponad 20 kW i jest o około połowę niższa niż przy 20°C. Czas uzupełniania energii z obu urządzeń jest identyczny już od około 60% stanu naładowania akumulatorów.

Poglądowe zestawienie czasu szybkiego ładowania Nissana Leaf do 90% pojemności w temperaturze -2°C ładowarkami o mocy 50 i 20 kW Poglądowe zestawienie czasów szybkiego ładowania Nissana Leaf do 90% pojemności w temperaturze -2°C ładowarkami o mocy 50 i 20 kW


Powyższe poglądowe wyniki mogą co prawda różnić się dla aut z innymi typami akumulatorów litowo-jonowych, innymi wielkościami pakietów i systemami ogrzewania akumulatorów, jednak dobrze obrazują szczególnie istotny dla Norwegii problem w zakresie szybkiego ładowania.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@highend
Dla Peugeot iOn (16 kWh) i ładowania od 0 do 80% różnica między 20 i 50 kW wynosi około 10 minut (40 vs 30).
gdyby w Polsce były chociaż takie ładowarki 20kW to by i tak wystarczyło. Zakładając, że do ładowarki podjeżdżam z SOC = 30% to czas ładowania dla 20kW ładowarki jest tylko 10 minut dłuższy (zamiast 25 minut jest to 35 minut), dla mnie żadna różnica, a zapewne zdrowiej dla baterii.