SamochodyElektryczne.org

Pierwsza stacja ultraszybkiego ładowania Electrify America uruchomiona

2 maja w USA uruchomiona została pierwsza stacja ultraszybkiego ładowania Electrify America z ładowarkami o mocach 150/350 kW

Infrastruktura ładowania Electrify America - zobacz całą galerię

Firma Electrify America zgodnie z zapowiedzią uruchomiła 2 maja 2018r. w Chicopee Marketplace w Chicopee w stanie Massachusetts pierwszą stację ultraszybkiego ładowania. Obiekt wyposażono w cztery ładowarki:

  1. Dwie ładowarki o mocy 350 kW (każda z dwoma wyjściami CCS Combo 1)
  2. Ładowarka o mocy 150 kW (dwa wyjścia CCS Combo 1)
  3. Ładowarka o mocy 150 kW (z jednym wyjściem CCS Combo 1 oraz jednym wyjście CHAdeMO o ograniczonej mocy)

W praktyce okazuje się, że na razie urządzenia podłączone są tylko na moc 150 kW. Moc 350 kW zostanie udostępniona w dalszej części roku, jako że obecnie i tak nie ma aut zdolnych do przyjęcia mocy wyższych niż 150 kW. Pierwsze testy wykazały, że Chevrolet Bolt EV może pobierać 56 kW mocy (wersje 2017 auta nie ładowały się z ładowarek 350 kW, ale 2018 już tak), natomiast Kia Soul EV ponoć była w stanie przyjąć maksymalnie 68 kW z CHAdeMO.

Dostęp do stacji Electrify America jest odpłatny i zależy od stanu. W przypadku pierwszej stacji koszt wynosi 1 USD za rozpoczęcie sesji plus 0,30 USD za minutę ładowania. Po zakończeniu ładowania, użytkownik ma 10-minut na opuszczenie stanowiska, w przeciwnym razie naliczana będzie opłata 0,40 USD/min, czyli całkiem spore 24 USD/h. Do autoryzacji i płatności używane będą karty płatnicze oraz aplikacje mobilne.

484 stacji i ponad 2000 ładowarek

Łącznie, pomiędzy wiosną tego roku, a końcem 2019r. ma zostać zainstalowanych ponad 2000 szybkich ładowarek w 484 miejscach. Stacje będą budowane w obrębie 17-aglomeracji (po 3-6 ładowarek na stację) oraz przy autostradach w 39-stanach (po 4-10 ładowarek na stację). Przedsięwzięcie jest częścią inwestycji o wartości 500 mln USD, realizowaną przez Electrify America karnie za fałszowanie wyników emisji spalin przez koncern Volkswagena w USA.

Dostawcami ładowarek są ABB, BTC Power, Efacec i Signet (wcześniejszy wpis). System zarządzania infrastrukturą dostarcza firma Greenlots. Ponad 100 stacji powstanie przy sklepach Walmart (wcześniejszy wpis). Niedawno firma ogłosiła także listę partnerów dla kolejnych 100 lokalizacji (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.