Pantografowy system szybkiego ładowania Schunk Bahn i Fraunhofer IVI
W Niemczech i w Polsce zastosowanie znajduje system szybkiego ładowania autobusów elektrycznych firmy Schunk Bahn- und Industrietechnik i Fraunhofer IVI
Od kilku lat opracowywany i wdrażany na rynek jest pantografowy system szybkiego ładowania autobusów elektrycznych firmy Schunk Bahn- und Industrietechnik i Fraunhofer Institute for Transportation and Infrastructure Systems IVI. Pierwsze testy rozpoczęły się w Holandii w grudniu 2013r., a następnie w ramach projektu EDDA Bus także w Niemczech od listopada 2014r.
Widoczny na ilustracjach demonstracyjny autobus wykorzystuje pantograf Schunk Bahn SLS101, pakiet akumulatorów litowo-jonowych Hoppecke Advanced Battery Technology gromadzący 86 kWh energii i przyjmujący moc ładowania 450 kW, napęd trakcyjny Vossloh Kiepe i stację ładowania firmy M&P. Niemiecki projekt EDDA Bus został dofinansowany z budżetu federalnego.
Według Fraunhofer IVI, pantograf wytrzyma napięcie 750 V oraz prąd ciągły 500 A (a przez 30 sekund 1000 A). Moc ciągła wynosi zatem mniej niż 400 kW, ale na stronie Schunk Bahn widnieją także inne specyfikacje, niewykluczone więc że oferowane będą także wersje na jeszcze większą moc.
Podłączenie autobusu poprzez pantograf odbywa się automatycznie. Autobus musi zatrzymać się jednak na stanowisku z dokładnością 40 cm w kierunku ruchu i 30 cm w kierunku poprzecznym.
W przypadku autobusu demonstracyjnego, testowanego w Dreźnie, czas doładowania na przystanku końcowym po każdej rundzie wynosił około 6,5-minuty. Przez 6,5-minuty można przykładową mocą 250 kW uzupełnić 27 kWh energii.
Średnie zużycie energii pojazdu wynosiło natomiast 119 kWh/100 km (bez ogrzewania elektrycznego), czyli jedno doładowanie powinno wystarczyć na przejechanie co najmniej 20 km. W takim cyklu pracy w zasadzie odpada problem zasięgu.
W projekcie EDDA Bus proponowane są dwa typy stacji ładowania - pierwsza o mocy 250 kW oraz druga 600-700 kW wykorzystująca buforowy pakiet akumulatorów, celem zmniejszenia wymagań odnośnie przyłącza.
Z systemu Schunk Bahn- und Industrietechnik i Fraunhofer IVI korzysta już firma Solaris, która niedawno oddała do użytku jeden autobus elektryczny z systemem dachowego ładowania właśnie w Dreźnie (wcześniejszy wpis). Na zdjęciach w źródle [10] można zauważyć, że także na polskim podwórku Solaris wykorzystał ten system w Jaworznie, gdzie zamówiono jeden autobus (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). W przetargu wymagano, aby autobus dla Jaworzna był konstrukcyjnie przystosowany do montażu dachowego systemu ładowania w przyszłości - swoją drogą interesujące jest, czy stanowisko zakupiono już bez przetargu w ramach osobnej umowy?
Tak, czy inaczej, Solaris nie wykorzystał ponoć własnego rozwiązania prezentowanego w 2013r. na targach Transexpo (wcześniejszy wpis).
Źródła
- [1] Fast charging electric bus does overtime fraunhofer.de
- [2] EDDA-Bus edda-bus.de
- [3] Schunk Smart Charging – the power transmission partner schunk-group.com
- [4] Current collectors for electric busses schunk-sbi.com
- [5] Current collectors for electric busses schunk-sbi.com
- [6] Charging pantograph SLS101 schunk-sbi.com
- [7] Charging pantograph SLS101 schunk-sbi.com
- [8] Overhead fast charging system for electric buses from Fraunhofer and partners greencarcongress.com
- [9] Dresdner E-Busse 2015 dvb.de
- [10] Jaworzno z drugą stacją ładowania infobus.pl
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.