Solaris zaprezentował nową wersję Urbino 12 electric
Najnowszy Solaris Urbino 12 electric może uzupełniać energię za pomocą automatycznego wysięgnika dachowego z mocą 200 kW, dzięki czemu mimo niewielkiego pakietu potencjalnie będzie mógł kursować cały dzień
Firma Solaris Bus & Coach zaprezentowała na targach Transexpo nową wersję autobusu elektrycznego Solaris Urbino 12 electric, wyposażonego w napęd ZF AVE 130 z dwoma silnikami o maksymalnej mocy 120 kW każdy zamontowanymi w piastach kół oraz przede wszystkim z systemem szybkiego ładowania mocą 200 kW poprzez specjalny automatycznie uruchamiany wysięgnik dachowy. Pojazd posiada niewielki pakiet akumulatorów gromadzący 80 kWh energii, dzięki czemu możliwe stało się lepsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni pasażerskiej.
Najnowszy produkt Solarisa otrzymał na targach złoty medal, jednak trudno wycenić wartość wyróżnienia z uwagi, że był to jedyny pojazd zgłoszony w kategorii autobusów.
Jak można dowiedzieć się z załączonego poniżej nagrania z konferencji prasowej, producent zakłada, że wersja z pakietem 80 kWh w warunkach korzystnych cyklu SORT2 zużywa około 128 kWh/100 km, natomiast w warunkach niesprzyjających - mroźną zimą lub w gorące lato z pełnym obciążeniem aż 256 kWh/100 km. W praktyce oznaczałoby to, że użyteczny zasięg dla pakietu 80 kWh wynosi w zależności od warunków od około 31 do około 63 km. Jest to dosyć niewielki poziom, jednak autobus ma na bieżąco uzupełniać energię za pomocą nowego systemu na przystankach końcowych. Według źródeł kilkuminutowe doładowanie pozwoli pokonać kolejnych kilkanaście kilometrów. Zakładając moc ładowania 200 kW i czas postoju 5 minut, można uzupełnić maksymalnie około 16 kWh. Wydaje się, że jest to już poziom doładowania wystarczający, aby pojazd mógł w ciągu dnia pokonywać wymagane 200 km, a być może nawet 250 km, o ile rzeczywiście po każdych 10-15 km będzie miał możliwość zatrzymania się na 5-10 minut postoju na stacji posiadającej moc 200 kW.
Z systemu szybkiego ładowania poprzez wysięgnik od lat korzystają między innymi amerykańskie autobusy Proterra EcoRide BE35. Od pewnego czasu ABB testuje również interesujący system o mocy 400 kW w ramach projektu TOSA (wcześniejszy wpis). Firma Solaris korzysta jednak z własnego rozwiązania.
Autobusy elektryczne Solaris są dostępne w wariantach z pakietami 60, 80, 105, 120, 160, 210 i 240 kWh. Z materiałów zaprezentowanych na konferencji wynika, że energia właściwa pakietów wynosi maksymalnie około 83-86 Wh/kg.
Jak dotąd Solaris dostarczył tylko jeden autobus - Solaris Urbino 8,9 LE electric do Klagenfurtu w Austrii. Jeden egzemplarz Solarisa Urbino 12 electric ma wkrótce trafić do Brunszwiku, a kolejne dwa do Düsseldorfu - jednak dopiero w przyszłym roku (wcześniejszy wpis). Co ciekawe już zamówione zostały cztery egzemplarze wersji 18-metrowej, która jest dopiero opracowywana. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że liczba zamówień na poszczególne modele rośnie wraz z długością autobusów.
Źródła
- [1] TRANSEXPO 2013: Nagrodzony elektryk Solarisa infobus.pl
- [2] TRANSEXPO 2013: Solaris z Euro 6 i elektrykiem infobus.pl
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.