SamochodyElektryczne.org

Ogniwa Samsung SDI w BMW i3 mają wytrzymać setki tysięcy kilometrów

Akumulatory używane obecnie w BMW i3 potencjalnie mogą wytrzymać setki tysięcy kilometrów i przeżyć auto. Niedługo na rynek trafić mają jednak nowe ogniwa o większej pojemności. Zasięg może wzrosnąć do 250 km

BMW i3 2017 - zobacz całą galerię

Specyfikacja ogniw pryzmatycznych 94 Ah, 3,68 V dla EV, produkowanych przez Samsung SDI między innymi dla BMW i3/BMW i3s wskazuje, że są to ogniwa o bardzo wysokiej trwałości.

W temperaturze 25°C mają one wytrzymać nawet 4.600 pełnych cykli ładowania/rozładowania, co przy zasięgu 183 km (EPA) oznacza około 840.000 km nim pojemność spadnie o 20%, do 80% wartości nominalnej. Akumulatorów/auta wciąż będzie można używać, o ile komuś nie przeszkadza zasięg o 1/5 niższy niż oryginalnie. Jeśli ubytek będzie dla właściciela za duży, lub auto ulegnie zniszczeniu, pakiet lub moduły znajdą zastosowanie w innych aplikacjach lub jako stacjonarne magazyny energii.

Samsung SDI nie bez powodu nazywa ogniwa 94 Ah długowiecznymi. W przypadku BMW i3 wysoka trwałość będzie też owocem systemu chłodzenia cieczą. Podniesienie temperatury do 45°C skróciłoby trwałość do co najwyżej 2.000 cykli ładowania/rozładowania.

W ubiegłym roku Tom Moloughney oszacował spadek pojemności BMW i3 REx po 3-latach i około 113.000 km na poziomie tylko około 4% - w przeliczeniu zaledwie 0,35%/10 tys. km (wcześniejszy wpis). Szef działu badawczo-rozwojowego akumulatorów trakcyjnych BMW - Andreas Raith - powiedział, że BMW zaprojektowało pakiety akumulatorów tak, aby wytrzymywały w samochodach EV/PHEV 15-lat, tracąc co najwyżej 30% pojemności (wcześniejszy wpis).

Specyfikacja ogniw litowo-jonowych Samsung SDI o pojemności 94 Ah Specyfikacja ogniw litowo-jonowych Samsung SDI o pojemności 94 Ah
Specyfikacja ogniw litowo-jonowych Samsung SDI o pojemności 94 Ah Specyfikacja ogniw litowo-jonowych Samsung SDI o pojemności 94 Ah

Nowe ogniwa 111 Ah i 120 Ah

Na horyzoncie są już także ogniwa o wyższych energiach właściwych. Nowy model 111 Ah jest skierowany dla stacjonarnych magazynów energii. Samsung SDI dostarczył w 2017r. 38% (około 1,75 GWh z 4,6 GWh) wszystkich akumulatorów dla stacjonarnych magazynów energii na świecie.

Podobno niedługo na rynek trafią ogniwa 120 Ah dla aut, produkowane w nowym zakładzie na Węgrzech, które sprawią że i3 będzie miało do dyspozycji 43,2 kWh (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). Zwiększenie zasięgu i3 do realnych 250 km tłumaczyłoby dlaczego BMW tej jesieni chce o ponad połowę zwiększyć produkcję modeli i (wcześniejszy wpis) - takie jest pewnie spodziewane zwiększenie popytu.

Akumulatory litowo-jonowe Samsung SDI Akumulatory litowo-jonowe Samsung SDI

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.