SamochodyElektryczne.org

Nissan oficjalnie poprawia warunki gwarancji na akumulatory Leafa

Nissan oficjalnie potwierdził zmiany w zapisach gwarancji, gwarantując że przed upływem 5 lat i przed przejechaniem 100 tys. km pojemność akumulatorów nie spadnie poniżej 66,25%

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego roku (wcześniejszy wpis), Nissan oficjalnie ogłosił poprawę warunków gwarancji na akumulatory trakcyjne w samochodach elektrycznych Leaf. Z nowych, korzystniejszych zapisów potencjalnie będą mogli skorzystać wszyscy obecni i przyszli właściciele Leafów. Dotąd w Europie sprzedano ponad 10 tys. Leafów (wcześniejszy wpis), a na świecie ponad 62 tys.

Nissan Leaf 2013 - pakiet akumulatorów litowo-jonowych Nissan Leaf 2013 - pakiet akumulatorów litowo-jonowych

W zmodyfikowanej umowie gwarancyjnej producent zobowiązuje się naprawić albo wymienić akumulatory na nowe lub używane (o wyższej pojemności), jeśli na wskaźniku stanu akumulatorów pozostanie mniej niż 9 z 12 segmentów (pojemność spadnie poniżej 66,25%) przed upływem 5 lat i przed przekroczeniem przebiegu 100 tys. km. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że Nissan w ramach gwarancji zobowiązuje się jedynie przywrócić pojemność pakietu do poziomu minimum 9 segmentów (od 66,25% do 72,5% pojemności). W praktyce zabezpiecza to producenta przed nieuczciwymi właścicielami, jednak sprawia, że w ramach postępowania gwarancyjnego pojemność może wzrosnąć jedynie nieznacznie np. z 65% do 75% i dobrą wolą producenta będzie podniesienie pojemności do 90%, czy 100%.

Nissan jest pierwszym na świecie producentem samochodów elektrycznych, który w jakiś sposób uwzględnił nadmierny ubytek pojemności w warunkach gwarancji.

W komunikacie prasowym Nissan zamieścił również interesującą wypowiedź jednego z kilku tysięcy właścicieli Leafów w Norwegii. Joakim Sveli, który jak łatwo się domyślić wyraził zadowolenie z poprawy warunków gwarancji, podzielił się informacją, że po przejechaniu blisko 40 tys. km w ciągu 1,5 roku nie zauważa żadnego spadku zasięgu. Sveli używa auta na co dzień, niekiedy pokonując nawet 200 km w ciągu dnia, oraz w każdych warunkach pogodowych, w tym nawet w temperaturze -32°C. Co więcej, Sveli zapewnia że jest w kontakcie z innymi właścicielami Leafów, którzy zdołali osiągnąć nawet wyższe przebiegi i ich doświadczenia są podobne. Potwierdzałoby to, że w regionach o chłodnym klimacie akumulatory litowo-jonowe LiMn2O4 nie są podatne na przedwczesną degradację pojemności. Sytuacja w cieplejszych regionach (np. Hiszpanii) może być już jednak z goła odmienna.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.