SamochodyElektryczne.org

Mitsubishi wprowadza na rynek dwie nowe wersje i-MiEV

Mitsubishi ogłosiło dziś wprowadzenie na rynek dwóch nowych wersji modelu i-MiEV (słabszej, uboższej i tańszej M oraz mocniejszej, lepiej wyposażonej i droższej G)

Mitsubishi i-MiEV - zobacz całą galerię

Mitsubishi ogłosiło dziś wprowadzenie na rynek dwóch nowych wersji modelu i-MiEV (słabszej, uboższej i tańszej M oraz mocniejszej, lepiej wyposażonej i droższej G).

Auto w wersji M będzie wyposażone w pakiet akumulatorów litowo-jonowych SCiB Toshiby gromadzący 10,5 kWh (podobnie jak Minicab-MiEV) (wcześniejszy wpis), który ma wystarczyć na pokonanie 120 km w cyklu JC-08. i-MiEV M będzie miał także słabszy silnik, o mocy maksymalnej 30 kW. Słabsze osiągi ma rekompensować niższa cena wynosząca 2,6 mln JPY (około 88,4 tys. zł) bez dopłat oraz 1,88 mln JPY (około 64 tys. zł) z dopłatami. Opcjonalnie auto będzie posiadało opcję szybkiego ładowania akumulatorów SCiB od 0 do 80% w ciągu 15 minut zewnętrzną ładowarką CHAdeMO o mocy 50 kW. Wersja M trafi do dealerów w Japonii 25 lipca.

i-MiEV G to w zasadzie ulepszona i lepiej wyposażona wersja, która była produkowana dotychczas. Auto nadal posiada pakiet akumulatorów Lithium Energy Japan 16 kWh, jednak dzięki zastosowaniu wydajniejszego hamowania odzyskowego ma charakteryzować się większym o nawet 20% zasięgiem (180 km w cyklu JC-08). Ponadto nowy i-MiEV G posiada system MiEV Remote System umożliwiający programowanie czasu ładowania akumulatorów (np. w taryfie nocnej) oraz uruchamianie klimatyzacji przed podróżą i sprawdzenie stanu naładowania akumulatorów. W standardowym wyposażeniu i-MiEV G pojawiły się ponadto między innymi przednie i tylne światła LED, nawigacja wyszukująca punkty ładowania (7-calowy wyświetlacz), podgrzewane przednie fotele oraz skórzana kierownica i dźwignia trybu jazdy. Sprzedaż auta w Japonii rozpocznie się w sierpniu, a przewidywana cena wyniesie 3,8 mln JPY (około 129,2 tys. zł) bez dopłat oraz 2,84 mln JPY (około 96,5 tys. zł) z dopłatami.

Obie wersje posiadają ulepszony system operacyjny MiEV OS (MiEV Operating System), który przede wszystkim pozwala na skuteczniejsze hamowanie odzyskowe oraz kontrolę trakcji Active Stability Control (ASC) w standardzie, a także większe boczne lusterka.

Warto zauważyć, że wersja M jest jedynie o 40 kg lżejsza od wersji G (1070 kg vs. 1110 kg) mimo, że posiada pakiet akumulatorów gromadzący aż 35% mniej energii (10,5 kWh vs. 16 kWh). Jest to oczywiście wynikiem zastosowania akumulatorów SCiB Toshiby, które oprócz bardzo wielu zalet posiadają także dużą wadę w postaci niskiej energii właściwej.

W ciągu około dwóch lat japońska firma wyprodukowała ponad 14 tys. i-MiEV (wliczając także Peugeota iOn i Citroena C-Zero) z czego około 4 tys. sprzedano w Japonii, a ponad 10 tys. wyeksportowano. Kiedy auto trafiło do produkcji latem 2009r. kosztowało niecałe 4,6 mln JPY (około 156 tys. zł). Po niecałym roku, kiedy rozpoczęła się sprzedaż detaliczna cena auta spadła do 3,8 mln JPY (około 135 tys. zł). Dziś wersja G jest nie tylko znacznie lepiej wyposażona od pierwowzoru ale także o około 17% od niego tańsza (4,5% w stosunku do ceny z 2010r.). W tym roku podatkowym Mitsubishi planuje sprzedać w Japonii 6 tys. i-MiEV. Sprzedaż na całym świecie może sięgnąć 25 tys. (wcześniejszy wpis).

Mitsubishi posiada w swojej ofercie także opcjonalny adapter AC Power Supply EZ dla i-MiEV, który pozwala zasilać z akumulatorów w aucie odbiorniki domowe mocą do 100 W. W tym roku podatkowym ma zostać wprowadzony na rynek adapter o mocy 1,5 kW (wcześniejszy wpis).

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • J

Wystarczy popratrzeć na ofertę Leaf'a w Norwegii.
- zwolniony z VAT
- zwolniony z opłat parkingowych w miastach
- zwolniony z opłat na autostradach

W Polsce dolicza akcyze, VAT, normalna oplate przy rejestracji, zero ulg i cena robi sie kosmiczna.
  • RaveN

@gording
Spodziewam się, że obie nowe wersje będą dostępne w Polsce (z pewnym opóźnieniem), wtedy też poznamy ceny.
  • gording

Czy obie wersje będą dostępne w Polsce? Jeśli tak to czy wiadomo od kiedy i w jakich cenach?
  • RaveN

@Domino
To są ceny w Japonii uwzględniające zwolnienia z podatków:
"i-MiEV is exempt from vehicle acquisition tax and vehicle weight tax normally collectable on purchase of a new vehicle" [1]
Dodatkowo cenę obniżają dopłaty.
  • Domino

Ciekawe czy powyższe ceny bedą obowiązywały także w Polsce :)