SamochodyElektryczne.org

Mitsubishi redukuje cenę i-MiEV w USA o ponad 6 tys. USD / 21%

Mitsubishi zdecydowało się obniżyć cenę modelu i-MiEV w USA o około 21% przy jednoczesnym wzbogaceniu wyposażenia standardowego

Mitsubishi i-MiEV (wersja północnoamerykańska) - zobacz całą galerię

Amerykański oddział Mitsubishi zapowiedział wersję i-MiEV z rocznika 2014, która nie dość że będzie znacznie tańsza to jeszcze zdecydowanie lepiej wyposażona. Japońska firma zdecydowała się zredukować cenę do 22995 USD, czyli o 6130 USD względem bazowej wersji ES 2012, która kosztowała 29125 USD (wcześniejszy wpis). W praktyce oznacza to obniżkę o około 21%, nieco mniejszą niż 25% w Japonii (wcześniejszy wpis), ale może to wynikać z wyższych kosztów stałych - chociażby transportu z Japonii.

Tak czy inaczej, wydaje się to bardzo znaczącym krokiem, czyniącym z i-MiEV najtańszy seryjnie produkowany samochód elektryczny w USA. Po uwzględnieniu federalnych ulg w podatkach 7,5 tys. USD auto kosztuje 15495 USD, a w Kalifornii gdzie dodatkowo możliwe jest otrzymanie dopłaty 2,5 tys. USD i-MiEV będzie kosztował tylko 12995 USD. W przeliczeniu na złotówki cena i-MiEV w USA wynosi około 71 tys. zł, a po uwzględnieniu dopłat nieco ponad 40 tys. zł.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Północnoamerykański i-MiEV będzie od teraz zdecydowanie lepiej wyposażony, posiadając funkcje zarezerwowane dotąd albo dla droższej wersji SE kosztującej kiedyś 31125 USD albo dostępne za dopłatą. W standardzie i-MiEV będzie posiadać od teraz między innymi port szybkiego ładowania CHAdeMO, podświetlenie portów ładowania, system ogrzewania pakietu akumulatorów, podgrzewane lusterka, podgrzewane siedzenia kierowcy i pasażera z przodu, głośniki w tylnych drzwiach, skórzaną kierownicę i gałkę zmiany trybu jazdy, aluminiowe felgi oraz nowy kabel ładowania EVSE z funkcją przełączania natężenia prądu 8 lub 12 A.

Nowa oferta wydaje się bardzo konkurencyjna i należy mieć nadzieję, że Mitsubishi przygotowało się jednocześnie na znaczące zwiększenie produkcji i-MiEV, ponieważ zapotrzebowanie w USA może teraz podskoczyć do kilkuset sztuk miesięcznie. Mitsubishi nie ujawnia kiedy rozpocznie dostawy modeli z rocznika 2014.

Niestety w Polsce Mitsubishi oznajmiło brak planów zmiany cen i nadal utrzymuje je na dotychczasowym poziomie (wcześniejszy wpis). Należy jednak wierzyć, że z biegiem czasu zmiany dosięgną także ten rynek. Po obniżce o około 20% i-MiEV powinien w Polsce kosztować mniej niż 100 tys. zł brutto - wciąż znacznie więcej niż w USA, ale takie są już prawa gospodarki bardziej socjalistycznej z wysokimi podatkami.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.