SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

Mały zasięg MINI E w niskich temperaturach

Jeden z pierwszych użytkowników samochodu elektrycznego MINI E narzeka na znaczny spadek zasięgu w niskich temperaturach

MINI E - zobacz całą galerię

Wygląda na to, że konstruktorzy MINI E nie byli do końca szczerzy jeśli chodzi o zasięg auta. Najpierw sądzono, że samochód będzie mógł pokonać do 240 km na jednym ładowaniu, jednak szybko okazało się, że mimo pakietu 35 kWh (dostępnych 28 kWh) zasięg wynosi jedynie 160 km.

Jeden z 450 użytkowników MINI E w USA odnotowuje, że jego samochód zazwyczaj może przejechać 120-128 km na jednym ładowaniu. Niestety, kiedy temperatura spadła do -5°C kierowca przejechał zaledwie 88 km (44 km w dwie strony + 2 h ładowania), a wskaźnik naładowania akumulatorów zatrzymał się na 0%.

Kłopoty z zasięgiem pojawiają się także w przypadku innych samochodów elektrycznych. Na przykład Mitsubishi i-MiEV zgodnie z danymi producenta powinien mieć zasięg 160 km, ale wg [2] jest to raczej trudno osiągalne i w rzeczywistych warunkach pakiet 16 kWh wystarczy na około 100 km jazdy. Ponadto jeśli niskie temperatury zmuszą nas do włączenia ogrzewania zasięg może jeszcze znacznie spaść.

Producenci samochodów zawsze podają najbardziej dla nich korzystne zasięgi, dlatego należy zachować ostrożność czytając specyfikację różnych pojazdów. Jeśli chodzi natomiast o niskie temperatury to pojazdy powinny być wyposażone w podgrzewane pakiety akumulatorów, co korzystnie wpłynie zarówno na ich zasięg jak i możliwość szybkiego ładowania w niskich temperaturach. Elektryczne ogrzewanie kabiny pasażerów jest jednak w zimie koniecznością i siłą rzeczy jego włączenie musi spowodować spadek zasięgu.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.