SamochodyElektryczne.org

LG Chem rozpoczyna budowę zakładu akumulatorów w Polsce

Dzięki LG Chem, Polska trafi na akumulatorową mapę świat z największą w Europie fabryką ogniw litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych

LG Chem oficjalnie rozpoczyna w Polsce budowę zakładu akumulatorów litowo-jonowych dla pojazdów elektrycznych, co było decyzją spodziewaną już od co najmniej roku (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). Fabryka o powierzchni 41,300 ㎡ ma stanąć w Kobierzycach koło Wrocławia obok trzech innych obiektów grupy LG.

LG Chem zamierza zainwestować do końca 2018r. 400 mld KRW (w przeliczeniu ponad 1,35 mld zł) w zakład, który docelowo produkować będzie akumulatory dla 100 tys. aut rocznie. Definicja pakietu nie została podana, ale mówi się o pojazdach o zasięgu rzędu 320 km, a zatem zakładając maksymalnie 60 kWh można mówić o maksymalnie 6 GWh rocznie (część aut będzie miała mniejsze pakiety). Ciekawostką jest, że oprócz ogniw i modułów, LG Chem chce produkować także pakiety (chociaż te na ogół w pojazdach są produkowane już samodzielnie przez producentów aut).

Tym samym LG Chem będzie posiadać największy zakład akumulatorów w Europie. Konkurencyjna firma Samsung SDI buduje swój obiekt na Węgrzech (wcześniejszy wpis), a z liczących się graczy wymienić można jeszcze Nissana w Wielkiej Brytanii (wcześniejszy wpis).

Zakład LG Chem w Polsce ma rozpocząć produkcję w drugiej połowie 2017r. Po ukończeniu, razem z pozostałymi trzema zakładami (Ochang w Korei Południowej, w Holland w Michigan w USA oraz w Nanjing w Chinach), LG Chem będzie dysponować mocą produkcyjną dla 280 tys. aut rocznie.

LG Chem to obok Panasonic, BYD i Samsung SDI największy dostawca akumulatorów litowo-jonowych dla motoryzacji. Zakład w Polsce będzie zaopatrywał w ogniwa takie firmy jak Audi, Renault, Daimler (Mercedes-Benz i smart), General Motors (Opel), czy Volvo.

Trudno powiedzieć jaki wkład w zakład LG Chem będzie mieć Polska, poza wciśnięciem polskich neokomunistów na zdjęcia z rozpoczęcia budowy. Można zgadywać, że południowokoreańska firma otrzymała sowite gwarancję niepłacenia podatków.

Audi e-tron quattro concept Audi e-tron quattro concept
Opel Ampera-e Opel Ampera-e
Renault Zoe Renault Zoe

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@danielm
Tak, to irytujące, ale LG Chem zachowuje istotne dane dla siebie. Pewnie będzie nieźle jak od 1 GWh zaczną.
wszystko fajnie tylko zdolnosci produkcyne zakladu powinny byc jednak podawane w GWh a nie ilosciach samochodów, zwłaszcza ze 60KWh nie ma na te chwile żaden samochód poza Teslą, choć producenci powoli zwiększają pojemność. te 100tys samochodów dziś, za 2 lata może się okazać raptem 50tyś.