SamochodyElektryczne.org

Koncepcyjne Porsche Mission E na targach Frankfurt Motor Show 2015

Porsche na razie nie włącza się jeszcze do rywalizacji w segmencie aut elektrycznych, ale zaprezentowany model koncepcyjny Mission E jest jednym z najciekawszych we Frankfurcie

Porsche Mission E - zobacz całą galerię

Porsche pokazało na targach we Frankfurcie całkowicie nowy model koncepcyjny Mission E. 4-miejscowe i 4-drzwiowe auto ma łączyć ze sobą osiągi i możliwość codziennego, praktycznego użytkowania (stąd też dwa bagażniki - przedni i tylny).

Akumulatory, napęd, ładowanie

Osiągi rzeczywiście są niesamowite, ponieważ niemiecki producent deklaruje zasięg około 500 km, nie uściślając jednak w jakim cyklu/przy jakiej stałej prędkości. Możliwe, że na potrzeby prac projektowych, prototyp posiada ten sam pakiet akumulatorów 95 kWh co Audi e-tron quattro concept.

Do napędu wykorzystano dwa silniki synchroniczne z magnesami trwałymi o łącznej mocy ponad 440 kW. Maszyny napędzają niezależnie obie osie. Napęd 4x4 o takiej mocy wystarczyć ma aby Mission E rozpędzić od 0 do 100 km/h w 3,5 s, a do 200 km/h w mniej niż 12 s. Właściwości jezdne dodatkowo poprawia układ czterech kół skrętnych AWS.

Porsche Mission E Porsche Mission E

Pakiet litowo-jonowych akumulatorów ma być zdolny do błyskawicznego ładowania od 0 do 80% w 15-minut. Jest to technicznie możliwe, o ile z jednej strony ogniwa wytrzymają takie obciążenie, a z drugiej strony dostępna będzie infrastruktura o mocy minimum 320 kW (przy założeniu pakietu 100 kWh). Takiemu wyzwaniu Porsche może nie być w stanie sprostać, szczególnie bazując na doświadczeniach rodzącej się w bólach infrastruktury o mocy kilkudziesięciu kW.

Kwestię ładowania (w tym przypadku poprzez złącze CCS Combo 2) dodatkowo komplikuje nietypowe, wysokie napięcie rzędu 800 V systemu Porsche Turbo Charging. Niekompatybilność zakresu napięć ładowarek dołączy na pewno do przeszkód komercjalizacji (niezależnie od zalet wysokiego napięcia, czyli obniżenia wartości prądów, strat i masy elementów).

W Porsche Mission E przewidziano już także system ładowania bezstykowego.

Wodotryski

Wśród nowinek Mission E można wyróżnić między innymi kamery zamiast bocznych lusterek, wyświetlacz statusu ładowania obok portu ładowania, holograficzny wyświetlacz wewnątrz, czy sterowanie poszczególnymi funkcjami za pomocą gestów. Sporo uwagi poświęcono aerodynamice.

Porsche Mission E Porsche Mission E
Porsche Mission E Porsche Mission E
Porsche Mission E Porsche Mission E

Źródła

  • [1] Porsche presse.porsche.de

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.