SamochodyElektryczne.org

FastNed myśli o rozszerzeniu sieci szybkiego ładowania na całą Europę

FastNed wybiega w przyszłość prezentując koncepcję ogólnoeuropejskiej sieci szybkiego ładowania oraz zwiastując nadejście szybkich ładowarek o mocy 150 kW, a nawet ponad 240 kW

Sieć stacji szybkiego ładowania FastNed - zobacz całą galerię
Stacja szybkiego ładowania FastNed Stacja szybkiego ładowania FastNed

Firma FastNed od dłuższego czasu rozbudowuje sieć stacji szybkiego ładowania w Holandii, a w ramach osobnego projektu także w Niemczech (wcześniejszy wpis). Na razie holenderski operator jest jeszcze na wstępnym etapie rozwoju, zakładając oddanie do użytku 50 stacji do końca 2015r. (200 docelowo). W głowach założycieli jest już jednak plan na rozszerzenie obszaru działalności na całą Europe. Co ciekawe, FastNed wziął pod uwagę na swojej koncepcyjnej mapie także Polskę (17 lokalizacji), ale trzeba pamiętać, że są to bardzo luźne przymiarki, a nie konkretny plan.

150 kW, a później nawet 240 kW

Rozszerzenie działalności na nowe kraje miałoby iść w parze ze zwiększaniem mocy ładowarek z obecnych około 50 kW do około 150 kW, począwszy od lat 2017-2018, co zdecydowanie dobrze pokrywałoby się z intencją wprowadzenia na rynek nowych modeli aut elektrycznych z bardzo dużymi pakietami akumulatorów i zdolnością do przyjęcia 150 kW, jak zapowiedziane już Audi e-tron quattro concept.

W dłuższym terminie oczekiwane jest zwiększenie mocy do nawet ponad 240 kW!

Zwiększenie mocy do poziomów dotąd w autach niespotykanych ma też przełożyć się poprawę opłacalności biznesu i pewnie obniżkę cen jednostkowych.

FastNed liczy też, że komercyjne szybkie ładowarki o wielokrotnie większej mocy niż obecnie w połączeniu z autami elektrycznymi o dużym zasięgu (za sprawą spadających cen akumulatorów) doprowadzą do marginalizacji terminali prądu przemiennego. Ma to być sposób na zaoferowanie aut elektrycznych osobom, które nie posiadają garaży lub prywatnych miejsc parkingowych przed domem i ze stacji szybkiego ładowania korzystałyby na podobnej zasadzie jak dziś korzysta się ze stacji paliw.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.