SamochodyElektryczne.org

Daimler i BYD prezentują światu auto elektryczne Denza

Firmy Daimler i BYD zaprezentowały w Pekinie produkcyjną wersję wspólnego modelu Denza, który został zaprojektowany przez Chińczyków dla Chińczyków

Denza EV - zobacz całą galerię
Denza EV Denza EV

Podczas tegorocznych targów Auto China w Pekinie, firma Shenzhen BYD Daimler New Technology Co. Ltd. (BDNT), będąca spółką należącą w połowie do Daimlera, a w połowie do BYD, zaprezentowała długo oczekiwaną wersję produkcyjną pierwszego modelu nowej marki Denza. Auto nie otrzymało osobnej nazwy, a zatem jest nazywane Denza EV, chociaż w przypadki marki skupionej wyłącznie na pojazdach elektrycznych akronim EV jest w zasadzie zbędny.

Tak, czy inaczej Denza wchodzi na rynek z autem 5-miejscowym, którego sprzedaż ma rozpocząć się w Chinach we wrześniu. Cena Denzy w podstawowej wersji Lifestyle wynosi 369 tys. RMB (w przeliczeniu około 43,4 tys. EUR lub 182 tys. zł), a w lepiej wyposażonej wersji Executive 399 tys. RMB. W Chinach istnieje program zachęt do zakupu aut elektrycznych, dzięki któremu na przykład w Pekinie Denzę będzie można nabyć o nawet 120 tys. RMB lub 14,1 tys. EUR taniej. Koszt pokonania 100 km w tamtejszych warunkach jest oceniany na około 20 RMB lub 2,35 EUR (około 10 zł), a więc całkiem podobnie jak w Europie.

Denza EV Denza EV

Od strony technicznej można zaryzykować stwierdzenie, że Denza jest wersją premium modelu BYD e6. Auto otrzymało pakiet akumulatorów litowo-jonowych LiFePO4 BYD, gromadzący 47,5 kWh energii, co ma umożliwić pokonywanie dystansów do 300 km na jednym ładowaniu. Według stosowanego w Chinach porównawczego cyklu jazdy, zasięg wynosi około 253 km.

Niestety blisko 50 kWh ogniw LiFePO4 oznacza masę pakietu powyżej pół tony i przy napędzie trakcyjnym o mocy zaledwie 86 kW musiało to przełożyć się na względnie słabe przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 14 s. Denza zdecydowanie mogła pokusić się o zastosowanie nieco mocniejszego silnika.

Denza EV Denza EV

Energię, zgodnie z zapowiedziami (wcześniejszy wpis), będzie można uzupełniać przede wszystkim przy użyciu zewnętrznych ładowarek dostarczanych przez ABB. Za dodatkową dopłatą 10 lub 20 tys. RMB (odpowiednio 1175 lub 2350 EUR) dostępne będą naścienne ładowarki garażowe o mocach 7 i 22 kW, pozwalającej na doładowanie w 7 i niecałe 3 godziny. Zbudowana ma zostać także ogólnodostępna infrastruktura szybkiego ładowania, oparta na szybkich ładowarkach o mocy 50 kW, w przypadku których czas ładowania wyniesie niecałą godzinę. Cena około 10 tys. zł za jednostkę o mocy 22 kW wydaje się niezwykle przystępna, szczególnie biorąc pod uwagę ceny opcjonalnych ładowarek pokładowych o większych mocach oraz terminali ładowania w Polsce. Bez użycia zewnętrznych ładowarek, uzupełnienie energii dla tak dużego pakietu trwa „wieczność” - 32 godziny z tradycyjnego gniazdka za pomocą dołączonego kabla z ograniczeniem do 1,5 kW oraz 15 godzin z zawodowych terminali o mocy 3,3 kW.

Denza EV Denza EV

BDNT zapewnia, że auto jest najbardziej niezawodnym autem elektrycznym w Chinach. 100 aut Denza przeszło 18-miesięczny program testów w rozmaitych warunkach klimatycznych, pokonując łącznie ponad 1,2 mln km. Zniszczeniu w testach zderzeniowych poddano 20 egzemplarzy, dzięki czemu w testach C-NCAP Denza może pochwalić się jako jedyny chiński samochód elektryczny pięcioma gwiazdkami.

Dla chińskiego auta przygotowano także aplikację na urządzenia mobilne, a zatem można powiedzieć, że Denza nie odbiega standardem od aut oferowanych w Europie i USA. Zaletą jest 460-litrowy bagażnik (jeden z największych dla EV) i według raportów dziennikarzy odwiedzających wystawę, dosyć dobre wykończenie.

Denza EV Denza EV
Denza EV Denza EV
Denza EV Denza EV

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.