SamochodyElektryczne.org

Chevrolet Bolt EV trafia do pierwszych klientów w USA

Najważniejszy samochód elektryczny 2016r. - Chevrolet Bolt EV - wszedł do sprzedaży w Kalifornii w połowie grudnia przynosząc nadzieję na duży zasięg w przystępnej cenie

Chevrolet Bolt EV - zobacz całą galerię
Chevrolet Bolt EV - wydanie pierwszych egzemplarzy 13 grudnia 2016r. w Kalifornii Chevrolet Bolt EV - wydanie pierwszych egzemplarzy 13 grudnia 2016r. w Kalifornii

Przed połową grudnia do pierwszych klientów w Kalifornii zaczęły trafiać samochody elektryczne Chevrolet Bolt EV. Na razie dostawy są dosyć skromne, ale stopniowo mają przyspieszać i objąć wszystkie stany USA w połowie 2017r.

Chevrolet Bolt EV jest modelem przełomowym, który dobrze pokazuje jak wielki postęp udało wykonać się w dziedzinie aut elektrycznych w mniej niż 10 lat. Przede wszystkim uwagę przykuwa pakiet akumulatorów 60 kWh, który umożliwia osiągnięcie zasięgu 383 km według realnych testów EPA (użytkownicy mają w zależności od sytuacji przejeżdżać od 300 do 450 km).

Tak wysoki zasięg 5-miejscowego, bardzo praktycznego samochodu (o czym donosi chyba każda recenzja) i przy tym ładnego, w cenie od 37.495 USD (wersja LT) jest przełomem. Po uwzględnieniu 7.500 USD federalnej ulgi w podatkach cena wyjściowa wynosi 29.995 USD. Droższa i lepiej wyposażona wersja Premier zaczyna się od 40.905 USD bez dopłat.

Podstawowa wersja LT posiada na wyposażeniu między innymi kamerę cofania i 10,2-calowy ekran dotykowy.

Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV

Montaż Chevroleta Bolt EV odbywa się w tym samym zakładzie co Chevroleta Sonic w zakładzie Orion Assembly w Michigan. Spodziewany poziom sprzedaży Chevroleta Bolt EV w tym roku może wynieść nawet 30 tys. sztuk. Produkcja ma docelowo wynieść nawet 30 sztuk na godzinę, co oznaczałoby dziesiątki tysięcy rocznie.

Zasadnicza część produkcji Bolta EV odbywa się w Południowej Korei, dzięki współpracy z LG (wcześniejszy wpis). Koreańczycy zaoferowali nie tylko bardzo dobre parametry podzespołów, ale także przystępną cenę, błyskawiczny czas wdrożenia na rynek i możliwość masowej produkcji. Najnowsze auto GM jest zatem obecne na rynku, wyprzedzając znacznie konkurencję, wyłącznie dzięki LG.

Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV

Akumulatory i ładowanie

Chevrolet Bolt EV - pakiet akumulatorów Chevrolet Bolt EV - pakiet akumulatorów

Chevrolet Bolt EV posiada akumulatory litowo-jonowe LG Chem (około 60 kWh), które według gwarancji mają wytrzymać 8 lat lub 160 tys. km. Gwarancja typowo nie uwzględnia naturalnego, stopniowego ubytku pojemności, jednak wskazywane są ramy spodziewanego ubytku, który na przestrzeni gwarancji ma wynieść od 10 do 40%. Oznacza to, że w najgorszym wariancie auto z 60% pojemności (36 kWh) wciąż powinno być w stanie realnie przejechać 230 km.

Zakładając 60% pojemności (utrata 153 km zasięgu) po 8 latach i 160 tys. km, degradacja akumulatorów przebiegałaby w średnim tempie 5% rocznie / 2,5% co 10 tys. km / lub o około 10 km zasięgu co 10 tys. km przebiegu. Aktualnie trudno ocenić na ile podawany w gwarancji wariant mniej korzystny okaże się realny.

Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV

Akumulatory można będzie ładować zarówno ładowarką pokładową o mocy 7,2 kW w około 9-godzin lub z szybkich ładowarek CCS Combo 1 (J1772 Combo). Według instrukcji ładowanie prądem stałym może osiągnąć moc nawet 80 kW, co oznacza że najpopularniejsze ładowarki 50 kW nie będą w stanie wykorzystać pełnego potencjału Bolta EV.

Chevrolet podaje, że doładowanie DC może odnowić 145 km zasięgu w 30 minut.

Rozszerzony port ładowania CCS Combo 1 będzie dostępny jako opcja w obu wersjach wyposażenia za dopłatą 750 USD. Nie jest to mało, ale dla tego typu auta wydaje się sensownym wydatkiem, szczególnie że dealerzy Chevroleta mają ponoć obowiązek instalacji szybkich ładowarek dla klientów.

Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV
Chevrolet Bolt EV Chevrolet Bolt EV

Napęd trakcyjny

Chevrolet Bolt EV - silnik trakcyjny Chevrolet Bolt EV - silnik trakcyjny

Do napędu auta zastosowano silnik synchroniczny z magnesami trwałymi o mocy maksymalnej aż 150 kW i 360 Nm momentu obrotowego, który napędza przednie koła poprzez stałą przekładnie 7,05:1. Mocny napęd trakcyjny zapewnia bardzo dobre osiągi, w tym przyspieszenie od 0 do 100 km/h w mniej niż 7 s. Prędkość maksymalna wynosi około 145 km/h. Według recenzji auto nieźle się prowadzi, aczkolwiek czasem dają o sobie znać opony o niskich oporach toczenia.

Zużycie energii (uwzględniające straty ładowania) wynosi w cyklu mieszanym (według EPA) około 17,6 kWh na 100 km. W mieście oczekiwać należy 16,4 kWh/100 km, a poza miastem 19,0 kWh/100 km.

W Chevrolecie Bolt EV istnieje kilka poziomów siły hamowania odzyskowego, które na ogół umożliwia nawet poruszanie się bez używania konwencjonalnego hamulca. W trybie jazdy D hamowanie odzyskowe po odjęciu nogi z pedału przyspieszenia jest najsłabsze, a w trybie jazdy L najmocniejsze. Dodatkowo kierowca posiada przy kierownicy dźwigienkę umożliwiającą zwiększenie hamowania odzyskowego - sumarycznie jazda w trybie L i użycie dźwigni umożliwiać ma maksymalizację odzysku.

Testy wersji autonomicznych

GM wykorzystuje coraz większą flotę Boltów EV do opracowywania rozwiązań z zakresu autonomicznej jazdy. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości Bolt EV będzie oferowany w wersji mogącej poruszać się bez kierowcy.

Chevrolet Bolt EV - prototyp z funkcjami autonomicznej jazdy Chevrolet Bolt EV - prototyp z funkcjami autonomicznej jazdy
Chevrolet Bolt EV - prototyp z funkcjami autonomicznej jazdy Chevrolet Bolt EV - prototyp z funkcjami autonomicznej jazdy
Chevrolet Bolt EV - prototyp z funkcjami autonomicznej jazdy Chevrolet Bolt EV - prototyp z funkcjami autonomicznej jazdy

Nagrania promocyjne

Prezentacje

Nagranie z produkcji

Recenzje

Nagranie z konferencji prasowej

Testy prototypu z funkcjami autonomicznej jazdy

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Stan

W przypadku samochodu klasy niższej, za cenę trzech nowych Opli Corsa z LPG, raczej nie miałbym śmiałości mówić o dużym zasięgu w przystępnej cenie...

Jeżeli ten Chevrolet "jest modelem przełomowym, który dobrze pokazuje jak wielki postęp udało wykonać się w dziedzinie aut elektrycznych w mniej niż 10 lat", to jakieś 99% użytkowników samochodów segmentu B, w którym wygrywa ekonomia, na razie za taki postęp podziękuje i poczeka kolejne 20 lat, w ciągu których być może opracowane zostaną jakieś sensowne rozwiązania, dające nadzieję na dłuższą żywotność baterii.

Spadek pojemności akumulatora mimo postępu jest póki co dramatycznie wysoki, a cena zaporowa.
Aby konkurować z samochodem spalinowym, żywotność baterii musi zbliżyć się do 400 tys. km, a cena zamienników spaść do rozsądnego poziomu. Na dzień dzisiejszy niestety to nierealne.

Jedynym plusem Bolta jak na razie jest jedynie świetne przyspieszenie i brak odgłosów silnika, ale w tym segmencie (pomijając z przyczyn podatkowych Norwegię) nie będzie to czynnik decydujący, dlatego póki co jedyną klientelę tego typu samochodów stanowić będzie ten 1% ciut lepiej sytuowanych fanboyów, dla których frajdą będzie posiadanie elektrycznej zabawki, ale nie stać ich na Teslę.