AeroVironment EV Solutions
Firma AeroVironment opracowała całą gamę terminali i urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych - EV Solutions

Firma AeroVironment opracowała całą gamę terminali i urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych - EV Solutions. W ofercie firmy można znaleźć stacje do ładowania o mocach od kilku do 250 kW.
EVSE-RS (specyfikacja pdf) to terminal przydomowy o mocy 7,2 kW (208-240 VAC, 30 A), zgodny ze standardem SAE J1772. Tego typu urządzenia będą instalowane w garażach właścicieli samochodów elektrycznych Nissan Leaf (wcześniejszy wpis).
Wersja EVSE-LS (specyfikacja pdf) jest dodatkowo wyposażona w szereg rozwiązań, służących do inteligentnego ładowana (posiada możliwość komunikacji z siecią elektroenergetyczną, dzięki czemu umożliwia ładowanie poza szczytem zapotrzebowania na energię elektryczną).
W ofercie firmy AeroVironment znajdują się także stacje EVSE-RS Dual i EVSE-RS Quad (specyfikacja pdf), z dwoma lub czterema terminalami EVSE-RS. Integracja kilku terminali pozwala uprościć instalację oraz zmniejszyć jej koszt.
EVSE-CS (specyfikacja pdf) to typowy terminal wolnostojący przeznaczony do publicznego użytku. Urządzenie ma moc 7,2 kW (208-240 VAC, 30 A) i jest zgodne ze standardem SAE J1772.
Przypominające nieco kosz na śmieci, HCA L-2 (specyfikacja pdf) to urządzenie mobilne wyposażone w niewielki pakiet akumulatorów, umożliwiający ładowanie pojazdów elektrycznych w przypadku awarii zasilania. Firma AeroVironment jest wciąż na etapie opracowywania HCA L-2.
Stacje szybkiego ładowania serii FS są przeznaczone do użytku flotowego (przez pojazdy jednej organizacji). Urządzenia, zasilające pojazdy prądem stałym, występują w wersjach o mocy od 30 do 250 kW:
- EV30-FS (specyfikacja pdf)
- EV50-FS (specyfikacja pdf)
- EV60-FS (specyfikacja pdf)
- EV125-FS (specyfikacja pdf)
- EV250-FS (specyfikacja pdf)
Stacje o mocach do 60 kW: EV30-FS, EV50-FS i EV60-FS są kompatybilne z protokołem komunikacyjnym CHAdeMO.
Cechami wspólnymi stacji szybkiego ładowania AeroVironment są między innymi:
- Trójfazowe zasilanie stacji (o napięciu do 480 V)
- Sprawność: powyżej 90%
- Współczynnik mocy: 0,95
- Napięcie wyjściowe: od 50 do 600 V
Stacje szybkiego ładowania serii PS różnią się od stacji serii FS przede wszystkim tym, że są przeznaczone do publicznego użytku. Pozostałe parametry oraz moce są identyczne:
- EV30-PS (specyfikacja pdf)
- EV50-PS (specyfikacja pdf)
- EV60-PS (specyfikacja pdf)
- EV125-PS (specyfikacja pdf)
- EV250-PS (specyfikacja pdf)
Dual-Flex (specyfikacja pdf) to w zasadzie przenośny terminal/przejściówka do ładowania (zawierający moduł EVSE-RS lub EVSE-LS), który może zostać podłączony do dowolnego gniazdka 120 VAC lub 240 VAC. Urządzenie może się przydać, gdyby u celu podróży okazało się, że nigdzie nie ma dostępnego terminalu z wtyczką SAE J1772.
AeroVironment w swojej ofercie umieściła także EVBoost (specyfikacja pdf), czyli samochód służący do awaryjnego doładowywania pojazdów elektrycznych. Według założeń producenta, 10-minutowe doładowanie auta, w którym wyczerpał się zapas energii, pozwoli na przejechanie kilku km. W przyszłości dostępna będzie także wersja wyposażona w stację szybkiego ładowania, aby 10-minutowe ładowanie pozwoliło na przejechanie 10-20 km.
Firma AeroVironment przygotowała dla swoich instalatorów także wielofunkcyjne urządzenie do diagnostyki terminali ładowania - ChargeMate (specyfikacja pdf).
Źródła
- [1] evsolutions.avinc.com 04.08.2010r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.