SamochodyElektryczne.org

AEC rozpoczyna testy BYD e6 i K9 w Polsce

Na ulicach Warszawy można już wypróbować model BYD e6 wprowadzany na polski rynek przez Automotive Europe Corporation - wkrótce mają rozpocząć się również testy autobusu BYD K9

BYD e6-Eco - zobacz całą galerię
BYD e6 BYD e6

Firma Automotive Europe Corporation (AEC), będąca generalnym przedstawicielem marki BYD na Polskę poinformowała dziś o otrzymaniu europejskiej homologacji na samochody elektryczne BYD e6 i autobusy elektryczne BYD K9. Ostatnim etapem przed rozpoczęciem sprzedaży pojazdów ma być program testów i prezentacji.

Aktualnie AEC udostępnia w Polsce do jazd próbnych model e6. Cena auta nie jest jeszcze znana (ma zostać ustalona w późniejszym terminie), ale z uwagi na wielkość pakietu akumulatorów umożliwiającego przejechanie nawet 300 km nie będzie ona niska. Nieoficjalnie mówi się o około 200 tys. zł, chociaż trudno ocenić na ile jest to trafna prognoza. Aby zakup tego typu samochodów był możliwy dla polskiego klienta flotowego AEC zamierza skupić się na wynajmie długoterminowym i leasingu.

BYD K9 BYD K9

Drugą istotną informacją jest przygotowywany test elektrobusu BYD K9 w Warszawie przez MZA na linii nr 222. Chiński autobus, który do tej pory znalazł już nabywców (lub został zamówiony) w Chinach, Holandii, Finlandii, Danii, Izraelu, Urugwaju, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych ma wyjechać na warszawskie ulice w połowie czerwca na dwa tygodnie. Prawdopodobnie w późniejszym terminie K9 zostanie wypróbowany również w Krakowie.

W praktyce oznacza to, że BYD w Polsce - podobnie jak w pozostałych krajach w Europie - będzie startował w ewentualnych przetargach na dostawę autobusów elektrycznych. Maksymalny zasięg rzędu 250-300 km sprawia, że K9 może stanowić silną konkurencję dla polskich konstrukcji.



Komunikat prasowy firmy Automotive Europe Corporation [1]

BYD E6 z europejska homologacją w Polsce

  1. BYD E6 z homologacją europejską
  2. Pierwsze testy BYD E6 w Polsce
  3. Rekordowy zasięg ponad 300 km na jednym ładowaniu

BYD E6 z homologacją europejską

Pierwsze modele marki BYD otrzymały europejską homologację. Są to w pełni elektryczne modele: osobowy BYD E6 i autobus BYD K9. Co za tym idzie, obecnie modele E6 i K9 mogą być już swobodnie rejestrowane w Polsce i innych krajach Europy. Otwiera to możliwość zakupu tych w pełni ekologicznych pojazdów już od dziś.

Pierwsze testy BYD E6 w Polsce

Polska będąca ważnym, europejskim rynkiem została wybrana jako jeden z pierwszych krajów, do którego trafił od połowy maja homologacyjny samochód BYD E6. Samochód będzie w Polsce do połowy czerwca, po czym trafi do kolejnych krajów Europy.

W ciągu miesięcznej obecności modelu E6 Spółka Automotive Europe Corporation, generalny przedstawiciel marki BYD na Polskę, prowadzi testy z potencjalnymi Klientami. Pierwsze wrażenia testujących są bardzo pozytywne.

Rekordowy zasięg ponad 300 km na jednym ładowaniu

Model BYD E6 osiąga zasięg ponad 300 km po jednym, pełnym cyklu ładowania. Czas ładownia uzależniony jest od stosowanej ładowarki i wynosi 6 godzin przy standardowej ładowarce o mocy 10kw, 40 minut przy stosowaniu najmocniejszej stacji szybkiego ładowania (100kW). Testowany obecnie samochód jest wyposażony w szybką ładowarkę o mocy 40kW, która pozwala naładować w pełni baterie tego auta w czasie 2 godzin.

Firma BYD jest producentem samochodów zarówno z napędem tradycyjnym, hybrydowym jak i elektrycznym. BYD posiada w swojej ofercie samochody różnych klas, począwszy od małych miejskich aut, aż po duże limuzyny i SUV-y. BYD jest również producentem nowoczesnych w pełni elektrycznych autobusów miejskich, które potrafią przejechać dystans 250 km na jednym ładowaniu.

Koncern BYD produkuje i sprzedaje na chińskim rynku samochody o napędzie alternatywnym wykorzystując własne doświadczenia w produkcji najnowocześniejszych akumulatorów. BYD jest jednym z największych, światowych, dostawców zaawansowanych technologicznie baterii do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, począwszy od telefonów komórkowych poprzez różnego rodzaju osobiste, także przenośne komputery, aż do wielkich baterii przemysłowych. Firma BYD posiada w swojej ofercie również systemy służące do magazynowania energii, np. ogniwa słoneczne, stacje magazynowania energii, itp.

Model E6 jest w pierwszej kolejności kierowany do Klientów instytucjonalnych, takich jak chociażby urzędy samorządowe, korporacje taksówkowe czy firmy energetyczne. Model BYD E6 posiada już europejską homologację co oznacza, iż może być sprzedawany na terenie Europy w tym również w Polsce. Oferta cenowa dla modelu E6 na rynek polski będzie znana dopiero po zakończeniu testów samochodu w Polsce.

Wyjątkowość marki BYD polega na jej rozległym i wieloletnim doświadczeniu w produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, a zwłaszcza akumulatorów i baterii, a więc najdroższych podzespołów w przypadku aut elektrycznych. Przykładem zaawansowania technologicznego BYD może być rekordowo duży zasięg samochodów z logo BYD, jak chociażby w przypadku modelu E6, mającego maksymalny zasięg aż 300 km na jednym ładowaniu. Ten wynik stawia go na pierwszym miejscu pod względem zasięgu wśród aut w pełni elektrycznych.

Źródła

  • [1] Komunikat prasowy Automotive Europe Corporation, 21.05.2013r.
  • [2] Informacje udzielone bezpośrednio przez Automotive Europe Corporation, 21.05.2013r.
  • [3] www.byd-auto.pl 21.05.2013r.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Roman

Mimo, że w zasadzie nie korzystam z miejskiej komunikacji publicznej to specjalnie pojadę autobusem linii 222 w Warszawie. Należę do tego pokolenia, które pamięta i jeździło w Warszawie trolejbusami marki Skoda, też pojazdami o napędzie elektrycznym (aczkolwiek zasilanymi zewnętrznie) i z ciekawością porównam wrażenia z jazdy jednym i drugim. Natomiast osobowy BYD e6 to samochód nieco podobny z wyglądu zewnętrznego do Opla Zafiry wcześniejszej generacji. Jednak pojemność baterii w BYD e6, deklarowana przez producenta ich żywotność są godne podziwu.