SamochodyElektryczne.org

4 autobusy elektryczne dla MPK Kraków dostarczy Solaris

W Polsce bez zmian - autobusy elektryczne dla Krakowie dostarczy ta sama firma co we wszystkich innych przetargach

Solaris Urbino 8,9 LE electric - zobacz całą galerię

Powtórzony przetarg na autobusy elektryczne dla MPK Kraków (wcześniejszy wpis) wygrała firma Solaris, która za kwotę 7,675 mln. zł dostarczyć ma cztery egzemplarze Urbino 8,9 LE electric (blisko 1,92 mln za sztukę).

Jednostkowe koszty zamówienia są dosyć spore - chociażby z ostatnich miesięcy mamy przykłady zamówień na autobusy 12-metrowe za 2,2 mln zł za sztukę i to w Anglii na nadwoziu ADL Enviro200 (wcześniejszy wpis). Polska to jednak nie Anglia i brak konkurencji, skutecznie zduszony w zarodku robi swoje.

Większość potencjalnych dostawców, którzy brali udział w poprzednich przetargach na autobusy elektryczne w naszym kraju, już dała sobie spokój. Najwyraźniej producenci zrozumieli, że nie bardzo jest sens marnować zasoby na przewracanie setek stron dokumentacji przetargowej, skoro nie są oni mile widziani. Jedni polegli bo są z Chin, inni polegli bo mieli ponoć za mało doświadczenia (o tym, że ktoś ma za mało doświadczenia nikt jednak nie trąbił, gdy o pierwsze zamówienie walczył zwycięzca wszystkich przetargów).

Z pewnością wiele osób zastanawia się, skąd w przetargu w Krakowie wzięła się druga oferta ze strony firmy SOR? W serwisie branżowym [3] czytamy: "Spółka rzutem na taśmę uzyskała możliwość startu w przetargu pytają o to, czy zamawiający dopuści do konkursu zaoferowanie pojazdu o długości nie większej niż 10 m". Czy to zatem możliwe, że nikt Czechom nie zdążył powiedzieć, że to nie długość się liczy i bez niepisanej koncesji na sprzedaż autobusów elektrycznych będą jedynie uwiarygadniali fikcję?

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

A czy SOR nie był deską ratunkową dla przetargu? Rzutem na taśmę? Raczej ratujcie bo zamiast siwz-u opublikowaliśmy specyfikację techniczną dostawcy.
  • RaveN

@Musti
Dziękuję za komentarz, który potwierdza że tępienie jednych oraz uprzywilejowanie innych ma miejsce i jest rzekomo słuszne. Jest to przynajmniej jasne postawienie sprawy.

Proszę pozwolić mi zachować odmienny pogląd, wybierając wolny rynek zamiast patologii.

@DeGumis2, mikolajkoczur
Miliard innych blogów w Internecie czeka, zatem proszę na nich spędzać czas.
  • Musti

Facet zrozum, ze chińczyk zawsze zaoferuj taniej i gdyby urzędnicy zawsze kierowali się tym aspektem to niedługo w Polsce nic by się nie produkowało ani nie projektowało. Kapitalizm ma to do siebie, ze jest jak dzika natura, a w niej zawsze wygrywa najsilniejszy. Dlatego w każdy kraju musi działać protekcjonizm. który chronić będzie mniejsze firmy przed pożarciem. Trudno podatnicy zapłacą więcej, ale te pieniądze zostaną w kraju a chyba wiesz, że jednym z ważnych wyznaczników bogactwa narodów jest stosunek eksportu do importu? Solaris jest firmą ciągle rozwijającą się, uważasz że dobrym było bym im odbierać możliwość dopracowywania swojej technologii na własnym podwórku?
Dziennikarstwo wymaga bezstronności. Wpisy w tym portalu sugeruja, że autor ma bardzo subiektywne spojrzenie na rzeczywistość
Jak zwykle spina autora, że wygrywa polska firma.