SamochodyElektryczne.org

2000 punktów ładowania RWE w Europie

Firma RWE poinformowała, że w 17-tu europejskich krajach posiada już łącznie 2000 działających punktów ładowania samochodów elektrycznych


Firma RWE poinformowała, że w 17-tu europejskich krajach posiada już łącznie 2000 działających punktów ładowania samochodów elektrycznych. Terminal dwutysięczny został udostępniony kilka dni temu w Dortmundzie. Najwięcej terminali znajduje się w Niemczech - 1370, Holandii - 367 i Austrii - 91. Polska, razem ze Szwajcarią, zajmuje w tym zestawieniu czwarte miejsce posiadając 31 terminali. W najbliższej przyszłości liczba punktów ładowania RWE w naszym kraju ma przekroczyć poziom 50-ciu.

Liczby te zawierają zarówno urządzenia, których właścicielem jest RWE - 1150 sztuk (ogólnodostępne) jak i należące do innych podmiotów (część z nich również jest ogólnodostępna). Spośród 2000 urządzeń w Europie, ogólnodostępnych jest łącznie 1525 terminali (z czego aż 1090 w Niemczech). W Niemczech sieć terminali RWE skupia około 37% terminali ogólnodostępnych oraz blisko 2/3 terminali o mocy 22 kW.

W rankingu miast największa liczba terminali ładowania RWE znajduje się w Berlinie - 260, Amsterdamie - 155, Dortmundzie - 78, Essen - 77, Mülheim an der Ruhr - 29. Warszawa zajmuje szóste miejsce z 28-ma terminalami (kilkanaście z nich jest ogólnodostępnych).

Liczba 2000 punktów ładowania nie obejmuje terminali garażowych, instalowanych u posiadaczy samochodów elektrycznych.

Terminal ładowania firmy RWE Terminal ładowania firmy RWE
Terminal ładowania firmy RWE Terminal ładowania firmy RWE
Terminal ładowania firmy RWE Terminal ładowania firmy RWE
Naścienny terminal ładowania firmy RWE Naścienny terminal ładowania firmy RWE

W Polsce z sieci punktów ładowania firmy RWE Polska (Sieć terminali ładowania RWE Polska) można w ramach promocji elektryfikacji transportu korzystać bezpłatnie (bez rejestracji i konieczności posiadania karty dostępowej - wystarczy podłączyć pojazd do ładowania). Dodatkowym atutem są w tym przypadku także wydzielone obok terminali bezpłatne miejsca parkowania dla aut elektrycznych. W dłuższej perspektywie RWE Polska planuje udostępniać możliwość ładowania po podpisaniu odpowiedniej umowy - nawet wtedy jednak do korzystania nie będzie wymagana żadna karta dostępowa (auto będzie musiało jedynie zostać jednorazowo zarejestrowane w systemie informatycznym).

Obecnie RWE Polska, we współpracy z Renault (wcześniejszy wpis), oferuje na naszym rynku pięć typów terminali ładowania - wszystkie zgodne ze standardem złącza IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2). W ceny urządzeń wliczone są dostawa w dowolne miejsce w kraju, sprawdzenie obwodu elektrycznego przez wykwalifikowanego pracownika oraz instalacja terminalu (bez kosztu doprowadzenia zasilania do punktu ładowania). Wersje Smart posiadają możliwość autoryzacji użytkowników oraz są przygotowane do realizacji szeregu dodatkowych funkcji takich jak inteligentne ładowanie, czy wymiana danych.

Ceny terminali ładowania RWE Polska wraz z kompleksową usługą instalacji [4]

Lp. Typ Moc Cena netto / brutto [zł]
1 Naścienny 3,7 kW (jednofazowy, 16 A, 230 V) 3400 / 4182
2 Naścienny 11 kW (trójfazowy, 3x16 A, 230 V) 5200 / 6396
3 Naścienny (wersja Smart) 22 kW (trójfazowy, 3x32 A, 230 V) 10500 / 12915
4 Wolnostojący 2x 11 kW (trójfazowy, 3x32 A, 230 V) 16500 / 20295
5 Wolnostojący (wersja Smart) 2x 22 kW (trójfazowy, 3x63 A, 230 V) 33000 / 40590
Tabela 1: Ceny terminali ładowania RWE Polska wraz z kompleksową usługą instalacji [4]



Komunikat prasowy firmy RWE Polska [3]

RWE Polska przyspiesza w kierunku elektromobilności

  1. RWE Polska wprowadza nową ofertę dla klientów - indywidualne stacje do ładowania samochodów elektrycznych
  2. Urządzenia można nabyć poprzez salony sprzedaży Renault lub w RWE Polska
  3. Użytkownicy stacji do ładowania samochodów mogą kupić zielona energię wyprodukowaną przez farmy wiatrowe RWE w Polsce

RWE Polska rozpoczyna współpracę z Renault, ukierunkowaną na promocję elektromobilności w Polsce. Firmy połączyła wspólna wizja ekologicznych miast przyszłości, w których napędzane zieloną energią samochody elektryczne poruszają się, nie emitując hałasu. Dzięki partnerstwu spółek, klienci już dziś mogą nabyć indywidualną stację do ładowania samochodu elektrycznego.

RWE dostrzega znaczący potencjał wzrostu rynku samochodów elektrycznych, dlatego konsekwentnie inwestuje w rozwój swojej oferty w tym obszarze. Współpraca z marką Renault pozwoli nam nie tylko dotrzeć z naszymi produktami do większego grona odbiorców, ale także pomoże w szerszej promocji idei e-mobility w Polsce. Działania w tym zakresie wpisują się w szeroką strategię koncernu RWE, która opiera się na oferowaniu rozwiązań opartych na innowacyjnych i zrównoważonych technologiach – powiedział Janusz Moroz, Członek Zarządu RWE Polska.

Kupując stacje do ładowania samochodu elektrycznego, klient może skorzystać także z oferty sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych, wygenerowanej w parkach wiatrowych RWE zlokalizowanych na Suwalszczyźnie i Pomorzu.

Współpraca RWE i firmy Renault to kolejny element budowy sieci ekologicznego transportu prywatnego na terenie Polski. RWE widzi w tym sektorze znaczny potencjał inwestycyjny na kolejne lata. Od 2009 roku firma realizuje w Polsce pilotażowy program montażu ogólnodostępnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie w kluczowych lokalizacjach Warszawy zainstalowanych jest 12 stacji. Do czasu zakończenia projektu pilotażowego koszty ładowania pokrywa RWE.

Dziś RWE idzie o krok dalej i proponuje osobom zainteresowanym innowacyjnymi rozwiązaniami i ochroną środowiska dwa modele stacji do ładowania: naścienną tzw. Wall Box i wolnostojący punkt ładowania RWE, każdy w różnych wariantach prędkości ładowania. Stacje są bezpieczne i proste w użyciu. Czas ładowania samochodu uzależniony jest głównie od pojemności baterii, parametrów stacji oraz samochodu i trwa średnio od 1 do 6 godzin, odbywa się w czasie, kiedy samochód nie jest użytkowany.

Stacje można zakupić zarówno w RWE, jak i w salonach firmy Renault, cena modelu Easy-box (3,7 kW) wynosi 3 400,00 PLN.

Stacje naścienne służą do indywidualnego ładowania samochodów elektrycznych w dogodnym czasie. Oferta stacji wolnostojących skierowana jest przede wszystkim do klientów biznesowych, korzystających z floty samochodowej. Stacje można zamontować na parkingu lub garażu podziemnym.

RWE posiada rozbudowaną sieć ładowania samochodów w całej Europie. W 17 krajach Starego Kontynentu dla użytkowników samochodów elektrycznych dostępnych jest ponad 1.800 publicznych stacji zainstalowanych w kluczowych lokalizacjach przestrzeni miejskiej. W zakresie indywidualnych punktów ładowania RWE współpracuje z koncernem Renault w Niemczech, Austrii i Holandii. Dotychczas firma dostarczyła odbiorcom, także w Polsce ponad 1000 różnych urządzeń ładujących samochody elektryczne.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.