SamochodyElektryczne.org

1.500 szybkich ładowarek CCS Combo 2 w Europie

W Europie średnio codziennie instalowane są około trzy nowe ładowarki CCS Combo 2. Łącznie działa ich już przynajmniej 1.500

Uniwersalny system ładowania Combined Charging System - zobacz całą galerię
Szybkie ładowarki firmy ABB w Norwegii Szybkie ładowarki firmy ABB w Norwegii

Liczba szybkich ładowarek z wyjściami CCS Combo 2 w Europie, według danych serwisu CCS Charge Map - Europe, dotarła do poziomu 1.500. Biorąc pod uwagę, że niemal 5 miesięcy (od czerwca) zajęło dodanie najnowszych 500 sztuk (wcześniejszy wpis) jest to wzrost na poziomie średnio ponad 100 instalacji miesięcznie.

Poza przypadkami szczególnymi, CCS Combo 2 występuje zwykle w wersji o mocy od 20 do 50 kW. Jak widać na załączonej poniżej mapie - ponad 1.300 miejsce dostępnych jest 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Autor mapy podzielił się też istotną informacją, że większość urządzeń CCS Combo 2 posiada też jedno lub dwa inne wyjścia (dodatkowe prądu stałego CHAdeMO i/lub trójfazowe prądu przemiennego Typ 2). Jako, że CCS Combo 2 i CHAdeMO bardzo często występują w nowych instalacjach razem, coraz trudniej dostrzec zasadnicze różnice tempa rozwoju obu konkurujących standardów.

Zaskakująco dużo bo aż 441 CCS Combo 2 zainstalowano w Wielkiej Brytanii (wzrost z 280), co oznacza że aż 161 z 500 nowych instalacji przypada na UK. Takimi liczbami nie mogą pochwalić się nawet autorzy i propagatorzy standardu Niemcy (235). Najwięcej CCS Combo 2 znajduje się tradycyjnie w środkowej i północnej Europie - Norwegia (189), Szwecja (120), Dania (100), Holandia (89), Austria (78), Szwajcaria (63). Wymienionych osiem krajów posiada niemal 90% infrastruktury CCS Combo 2. W ramach nowych projektów na grzbiecie podatników, nowe ładowarki zaczęła instalować nawet Francja (47).

Polska niedawno również doczekała się pierwszej demonstracyjnej, ogólnodostępnej szybkiej ładowarki CCS Combo 2 (wcześniejszy wpis), która wyróżnia się pozytywnie tym, że nie instalowano jej w tajemnicy przed użytkownikami aut elektrycznych. Tym samym wraca nadzieja, że w przyszłości Polsce uda się dogonić takie kraje jak Białoruś, gdzie zainstalowane są ponoć dwa ogólnodostępne urządzenia, ale na dogonienie Łotwy, Litwy, czy Czech na razie jeszcze się nie zanosi.

Liczba szybkich ładowarek CCS Combo 2 w Europie

Porównanie przyrostów instalacji ładowarek z wyjściami CCS Combo 2 i CHAdeMO:

Liczba szybkich ładowarek CCS Combo 2 i CHAdeMO w Europie

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.