Pierwsza szybka ładowarka CCS Combo 2 udostępniona w Polsce przez BMW
Użytkownicy aut wyposażonych w port ładowania CCS Combo 2 mają już w Warszawie pierwsze, ogólnodostępne miejsce, w którym mogą uzupełnić energię w 20-30 minut
Polski oddział BMW poinformował w pierwszej połowie października o uruchomieniu przed swoją siedzibą w Warszawie, przy ul. Wołoskiej 22a (przy wejściu „C”), ogólnodostępnej i bezpłatnej szybkiej ładowarki. Urządzenie ABB Terra 53 CT posiada wyjście CCS Combo 2 o mocy 50 kW oraz trójfazowe Typ 2 (gniazdo) o mocy 22 kW.
Dotarcie do szczegółów (w tym między innymi adresu, niezałączonego w komunikacie), zajęło chwilę czasu, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że jest to pierwsza ogólnodostępna szybka ładowarka CCS Combo 2 w Polsce, z której można będzie korzystać niezależnie od marki pojazdu, czy pory dnia i nocy oraz bez autoryzacji. Za taką promocję warto pochwalić BMW, które pod względem liczb jest też liderem sprzedaży nowych aut elektrycznych w naszym kraju.
W istocie w Polsce znane są nam już przypadki instalacji szybkich ładowarek CCS Combo 2, z których oprócz BMW i3 korzystają jak na razie modele Volkswagena, ale trudno nazwać je ogólnodostępnymi, gdyż na ogół są to przekręcone projekty z pieniędzy podatników - bez możliwości ładowania przez garstkę posiadaczy EV w Polsce. Ze smutkiem stwierdzamy, że także jeden z Warszawskich dealerów BMW, mimo prób kontaktu i obietnicy odpowiedzi, nie udzielił informacji o osobnej ładowarce CCS Combo 2, ale podobny zlew odnotowywany jest przez miażdżącą większość dealerów niezależnie od marki, czy typu punktu ładowania.
Komunikat prasowy firmy BMW [1]
BMW Group Polska inwestuje w stację szybkiego ładowania dla samochodów ze standardem CCS.
Warszawa . Właściciele samochodów elektrycznych naładują swoje pojazdy całkowicie bezpłatnie i o każdej porze. Stacja o mocy 50 kW pozwala na błyskawiczne uzupełnienie stanu rozładowanego akumulatora. Przykładowo dla modeli BMW i3 czas ładowania do poziomu 80 proc. wynosi zaledwie trzydzieści minut.
Stacja Terra 53 CT firmy ABB dysponuje mocą 50 kW w przypadku ładowania prądem stałym lub do 22 kW przy ładowaniu prądem zmiennym. Z punktu mogą korzystać nie tylko właściciele BMW i3 oraz i8, ale także posiadacze aut innych europejskich marek. Stacja jest ogólnodostępna i uniwersalna dla pojazdów elektrycznych posiadających standard ładowania DC typu CCS lub AC typu 2 (wymagany własny przewód ładowania).
Czas na zrównoważoną, bezemisyjną mobilność
Konsekwencja i koncentracja na zrównoważonym rozwoju, innowacyjnych rozwiązaniach i nowych technologiach jest kluczem do sukcesu w przyszłości. Uruchomienie stacji szybkiego ładowania przez BMW Group Polska to element strategii promującej zrównoważony transport. To także kolejny krok wykonany w celu zwiększenia wsparcia właścicieli samochodów elektrycznych w Polsce. Obecnie nad Wisłą sprzedaje się rocznie kilkadziesiąt samochodów submarki BMW i, a nowa stacja szybkiego ładowania w Warszawie stanowi ważny krok w rozbudowie infrastruktury niezbędnej do popularyzacji zrównoważonej mobilności.
BMW i to wizjonerskie pojazdy, które otwierają nowy rozdział w historii motoryzacji, oferując innowacyjne podejście do tematu zrównoważonej mobilności w segmencie premium. Silniki elektryczne są nie tylko bardziej ekonomiczne w eksploatacji od spalinowych, ale także bardziej przyjazne dla środowiska. BMW i to również odważna, nowoczesna stylistyka i elektryzujące doznania w czasie jazdy.
Źródła
- [1] BMW Group Polska inwestuje w stację szybkiego ładowania dla samochodów ze standardem CCS. press.bmwgroup.com
- [2] Informacje udzielone bezpośrednio przez BMW
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.