SamochodyElektryczne.org

Wyniki sprzedaży aut elektrycznych w Europie w 2016r. (kraje i modele)

Europejski rynek aut elektrycznych powiększył się w 2016r. o skromne 5%, przekraczając poziom 100.000 sztuk

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Sprzedaż aut elektrycznych w Europie wzrosła w 2016r., jednak wzrost nie jest już tak jednorodny co dobrze widać było w połowie roku (wcześniejszy wpis). Podczas gdy w jednych krajach sprzedaż rośnie, w innych sprzedaż maleje (niekiedy z uwagi na ograniczenie dopłat/zachęt).

Ponad 100.000 EV - Francja na czele

W 2016r. zarejestrowano 102.625 nowych aut elektrycznych. Jest to pierwszy w historii przypadek osiągnięcia poziomu 100 tys. sztuk.

W porównaniu do 2015r. sprzedaż wzrosła o ponad 5%, z 97.687 (wcześniejszy wpis). Nie jest to rozwój rynku, o którym można byłoby marzyć, ale być może rok 2017 okaże się lepszy - o ile konsumentom przypadną do gustu nowe modele o większym zasięgu. Łącznie w Europie jeździ już ponoć około 340 tys. aut elektrycznych.

Największym rynkiem zbytu w 2016r. była Francja, która wreszcie wyprzedziła Norwegię. W Norwegii sprzedaż nieco spadła, ale wciąż jest to rynek niedościgniony pod względem udziału EV w sprzedaży nowych aut (wcześniejszy wpis). Norwegia i Francja łącznie odpowiadają za 50% pierwszych rejestracji aut elektrycznych w Europie.

Oprócz Norwegii, mniej EV zarejestrowano też w Szwajcarii, Włoszech i Danii.

Zestawienie rejestracji EV w Europie od 2016-01 do 2016-12 (kraje)

Ranking modeli - Renault Zoe, Nissan Leaf, Tesla Model S

Tak jak wynikało z innych zestawień (wcześniejszy wpis), czołowym modelem EV w Europie jest Renault Zoe. Francuskie auto nie miało sobie równych już po raz kolejny.

Nissan Leaf, jak na brak przełomowych zmian poradził sobie chyba nieźle, bo ustanowił nowy własny rekord sprzedaży.

Znajdująca się na trzecim miejscu Tesla Model S niestety zaliczyła spory spadek sprzedaży, ale kalifornijski producent nadrobił sprzedażą w USA oraz wprowadził wreszcie na rynek Teslę Model X.

Niemal co drugie auto elektryczne sprzedawane w Europie pochodzi z Aliansu Renault-Nissan.

Zestawienie rejestracji EV w Europie od 2016-01 do 2016-12 (modele)

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.