Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli EV/PHEV w Kalifornii przez CCSE
California Center for Sustainable Energy (CCSE) przeprowadziła wśród 1419-tu właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in interesującą ankietę na temat użytkowania pojazdów, sposobu ładowania i dostępu do infrastruktury ładowania
California Center for Sustainable Energy (CCSE) przeprowadziła wśród 1419-tu właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in interesującą ankietę na temat użytkowania pojazdów, sposobu ładowania i dostępu do infrastruktury ładowania. Aktualnie w Kalifornii znajduje się ponad 12 tys. samochodów EV/PHEV, w więc około 35% wszystkich w Stanach Zjednoczonych, a ponadto w ostatnich miesiącach liczba ta zwiększa się w tempie sięgającym tysiąca sztuk miesięcznie (większość sprzedaży należy obecnie do aut hybrydowych typu plug-in).
Około 96% ankietowanych stanowią posiadacze Nissana Leaf. Z badania wynika, że średni dystans pokonywany dziennie wynosi około 42 km, a ładowanie akumulatorów jest dokonywane głównie w nocy. 89% respondentów używa EV/PHEV jako podstawowego auta w rodzinie, pokonując miesięcznie około 1300 km miesięcznie.
91% ankietowanych mieszka w domach jednorodzinnych. Charakterystyczny dla Kalifornii jest wysoki odsetek osób, posiadających auto elektryczne i panele fotowoltaiczne na dachu budynku - aktualnie wynosi on 39%, a kolejnych 17% rozważa instalację w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Około 2/3 ładowań ma miejsce w godzinach poza szczytem zapotrzebowania na energię elektryczną. 91% właścicieli EV/PHEV posiada w domu jednofazowy terminal garażowy o mocy kilku kW (w USA tzw. Level 2). 71% deklaruje możliwość ładowania w pracy lub z publicznego punktu ładowania (aktualnie około 90% z nich jest darmowych).
Niezwykle interesujące są odpowiedzi na pytanie o akceptowalną cenę ładowania z publicznie dostępnych sieci ładowania. Okazuje się, że posiadacze EV/PHEV są zwykle skłonni zapłacić za korzystanie z ogólnodostępnego punktu wolnego ładowania od 40 do 70% więcej w porównaniu do cen energii w domu. Oznacza to, że ustanawiane przez operatorów ceny za dostęp do terminali - kilkukrotnie wyższe od średniej ceny energii elektrycznej w USA (wcześniejszy wpis) - są zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami zaporowe. Właściciele samochodów elektrycznych są przygotowani zapłacić 2,5-3x więcej jedynie w sytuacjach krytycznych (rzadkich), kiedy nie będzie innej możliwości.
Z ankiety wynika ponadto, że za szybkie ładowanie użytkownicy są skłonni płacić ponad dwukrotnie więcej niż za wolne ładowanie - 1,85 USD na co dzień i nawet 4,64 USD w sytuacjach krytycznych za 15-minutową sesję. Firma 350Green, znajdująca się obecnie w trudnej sytuacji finansowej (wcześniejszy wpis), oferuje możliwość 30-minutowego doładowania z szybkiej ładowarki CHAdeMO o mocy 50 kW za 7 USD (wcześniejszy wpis).
54% Kalifornijczyków posiadających EV/PHEV zarabia rocznie ponad 150 tys. USD, a około 25% od 100 do 150 tys. USD.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.