SamochodyElektryczne.org

Tesla Model S błyszczy także w Szwajcarii

Tesla Model S doskonale radzi sobie w Szwajcarii, gdzie we wrześniu sprzedaż osiągnęła 0,3% tamtejszego rynku, daleko w tyle zostawiając inne auta elektryczne

Tesla Model S - zobacz całą galerię

Po rozpoczęciu dostaw Modeli S w Europie, Tesla dowiodła że jest jednym z najważniejszych producentów w segmencie samochodów elektrycznych. Amerykańskie auto jest obecnie najlepiej sprzedającym się samochodem z napędem elektrycznym w coraz większej liczbie państw, w tym w Norwegii (wcześniejszy wpis), Danii (wcześniejszy wpis), Holandii (wcześniejszy wpis), a po przyjrzeniu się kolejnym danym także w Szwajcarii. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że rynków na których Tesla przewodzi stawce EV jest znacznie więcej.

W tym ostatnim kraju Tesla Motors zdominowała rynek dostarczając 66 egzemplarzy Modelu S, a więc więcej niż wynosi liczba dostaw wszystkich pozostałych modeli z napędem elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in razem wziętych. Auta aspirujące do miana produkowanych na masową skalę Renault Zoe i Nissan Leaf muszą zadowolić się sprzedażą odpowiednio 24 i 13 sztuk. 66 sztuk i udział w rynku na poziomie 0,3% prawdopodobnie pozwoli Tesli załapać się do pierwszej setki najchętniej wybieranych modeli, jednak nie to jest najważniejsze.

Najistotniejszym wnioskiem płynącym z wyników sprzedaży jest to, że cena Modelu S jest całkiem przystępna biorąc pod uwagę segment aut luksusowych. Z drugiej strony można dojść do wniosku, że ceny aut elektrycznych niższych klas są zdecydowanie zbyt wysokie, ponieważ nie jest rzeczą naturalną aby auta luksusowe sprzedawały się lepiej od tych ze średniego segmentu. Potwierdza to, że wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju elektryfikacji transportu, w którym na nowości mogą pozwolić sobie jedynie osoby najzamożniejsze i to do nich trafnie swoją ofertę skierowała Tesla. Potencjalnie kolejnym modelem, który może odnieść sukces będzie BMW i3.

Rynek szwajcarski warto obserwować jeszcze z jednego powodu. Przy braku wypaczenia wolnego rynku państwowym interwencjonizmem można na nim zaobserwować rzeczywisty kształt zainteresowania konsumentów poszczególnymi modelami.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.