SamochodyElektryczne.org

Standard SAE J1772 combo zostanie zaprezentowany podczas EVS26

Amerykańska organizacja SAE International poinformowała, że podczas przyszłotygodniowej konferencji 26th International Electric Vehicle Symposium (EVS26) w Los Angeles zaprezentowany i zademonstrowany zostanie nowy uniwersalny standard ładowania pojazdów elektrycznych J1772 'combo connector'

SAE J1772 combo - zobacz całą galerię
SAE J1772 combo SAE J1772 combo

Amerykańska organizacja SAE International poinformowała, że podczas przyszłotygodniowej konferencji 26th International Electric Vehicle Symposium (EVS26) w Los Angeles zaprezentowany i zademonstrowany zostanie nowy uniwersalny standard ładowania pojazdów elektrycznych J1772 'combo connector' (wcześniejszy wpis). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami standard SAE J1772 combo będzie rozszerzeniem dotychczas używanego SAE J1772, pozwalającego jedynie na ładowanie jednofazowe ładowarką na pokładzie. Wersja rozszerzona umożliwi dodatkowo ładowanie prądem stałym (z zewnętrznej ładowarki) mocą do 100 kW (500 V, 200 A). Taka moc powinna pozwolić na uzupełnienie energii w przypadku małych pakietów w zaledwie 15-20 minut, natomiast w przypadku największych pakietów do 100 kWh w około godzinę (średnie tempo zwiększania zasięgu auta elektrycznego dla mocy 100 kW sięga 400 km/h). Implementacja standardu będzie wymagała jedynie stosowania nowych wejść w pojazdach, do których będzie można podłączyć zarówno używane dotychczas wtyczki terminali jednofazowych J1772, jak i znacznie większe wtyczki SAE J1772 combo do ładowania prądem stałym.

Standard ma zostać wydany tego lata, a pierwsze urządzenia powinny trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Samochody elektryczne zgodne z nowym standardem pojawią się w sprzedaży najwcześniej w 2013r.

Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV

Według ośmiu producentów samochodów, którzy popierają uniwersalny standard ładowania - Chrysler, Ford, General Motors oraz Audi, BMW, Daimler, Porsche i Volkswagen - jeden złożony port ładowania w pojeździe to oszczędność masy, kosztów i prostota dla użytkowników. Ponadto nowe rozwiązanie pozwala na przesył mocy do 100 kW, a więc więcej niż nieco ponad 60 kW w przypadku CHAdeMO. Nie da się jednak ukryć, że koalicja amerykańskich i niemieckich producentów upiekła na jednym ogniu także drugą pieczeń w postaci ograniczenia rozwoju standardu CHAdeMO - JEVS (Japan Electric Vehicle Standard) G105-1993 promowanego przez Nissana i Mitsubishi.

Obecnie na świecie jeździ już kilkadziesiąt tysięcy aut zgodnych ze standardem CHAdeMO oraz działa około 1400 tego typu ładowarek (wcześniejszy wpis). Do czasu komercjalizacji SAE J1772 combo będzie ich jeszcze więcej. Obecnie trudno ocenić, czy Nissan i Mitsubishi (praktycznie nie wspierani przez innych japońskich producentów) zdecydują się na walkę o CHAdeMO, czy też dołączą do większości tracąc wypracowaną z niemałym wysiłkiem przewagę konkurencyjną. Standard CHAdeMO prawie na pewno nie zostanie porzucony w Japonii, gdzie stał się bardzo popularny. Niewykluczone, że na rynku będą funkcjonowały równolegle oba rozwiązania.

W spór między dużymi producentami samochodów na razie nie angażuje się Tesla Motors, która dla Modelu S przygotowała własny standard, łączący możliwość ładowania jednofazowego oraz prądem stałym do około 100 kW.

Uniwersalny system ładowania Combined Charging System Uniwersalny system ładowania Combined Charging System

Standard SAE J1772 combo jest adresowany głównie dla Ameryki Północnej. W Europie, gdzie w wielu krajach powszechne są instalacje trójfazowe, będzie obowiązywała nieco inna wersja standardu bazująca na złączu jedno- i trójfazowym IEC 62196-2 Type 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) (wcześniejszy wpis).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.