SamochodyElektryczne.org

Mitsubishi wprowadza w Japonii lepiej wyposażone i tańsze i-MiEV

Mitsubishi i-MiEV w najnowszej wersji będzie lepiej wyposażone oraz o około 25% tańsze od poprzednika. Ceny w Japonii za wersję z pakietem 16 kWh zaczynają się od około 90 tys. zł

Mitsubishi i-MiEV - zobacz całą galerię

Od pierwszej istotnej modernizacji modelu i-MiEV w Japonii minęło już około 2,5-roku (wcześniejszy wpis). Wtedy to firma Mitsubishi wprowadziła dwa warianty miejskiego auta - M i G, które zasadniczo różniły się typem i wielkością akumulatorów (10,5 kWh w wersji M i 16 kWh w wersji G). Generalnie wersja M była słabsza oraz posiadała uboższe wyposażenie standardowe. W ostatnim czasie poziom sprzedaż i-MiEV w Japonii (ale także na innych rynkach) spadł do niskich poziomów (wcześniejszy wpis), mimo że na rodzimym rynku segment kei-car wzrósł. W takim przypadku należało oczekiwać ruchu ze strony japońskiego producenta lub powolnej śmierci i-MiEV.

Mitsubishi najwyraźniej nie ma zamiaru wycofywać się z produkcji małych aut elektrycznych i zapowiedziało wczoraj nowe wersje i-MiEV z rocznika 2014, które prawdopodobnie zaczną trafiać do klientów od lutego. Nowe i-MiEV nie stanowią przełomu ale są lepiej wyposażone i dużo tańsze, co powinno zwiększyć sprzedaż - według założeń producenta do około 200 sztuk miesięcznie. Dotąd Mitsubishi dostarczyło około 36 tys. aut elektrycznych z czego 14 tys. w Japonii (dotyczy wszystkich pojazdów rodziny MiEV, także sprzedawanych pod innymi markami).

Jeśli chodzi o ceny, podstawowa wersja M kosztuje teraz (z podatkiem, bez dopłat) 2,46 mln JPY (w przeliczeniu 76,4 tys. zł), a droższa wersja X (zastępująca wersję G) 2,9 mln JPY (w przeliczeniu 90 tys. zł). Oznacza to redukcję o około 900 tys. JPY, czyli około 25%. Tym samym aktualnie i-MiEV w wersji X kosztuje o 37% mniej niż oryginalna wersja z 2009r., mimo inflacji i zdecydowanie lepszego wyposażenia. Można odczytywać to jako wypełnienie obietnicy Mitsubishi, które zapowiadało, że w ciągu kilku lat cena i-MiEV spadnie o połowę. Po uwzględnieniu dopłat, Japończycy mogą nabyć i-MiEV M za nieco ponad 53 tys. zł, a wersję X za około 63,7 tys. zł. Gdyby 25%-obniżkę cen zastosować w Polsce, cena powinna wynieść 90-95 tys. zł brutto zamiast 122,3 tys. zł za wersję 2012.5 w 2012r.

Jeśli chodzi o zmiany, wersja M otrzymała teraz port szybkiego ładowania CHAdeMO w standardzie, a wersja X przednie światła LED. Wspólne zmiany dla wszystkich wersji to pompa ciepła zwiększająca wydajność ogrzewania, podgrzewane siedzenia kierowcy i pasażera z przodu, kurtyny powietrzne, podświetlenie portu ładowania czy większy zagłówek w standardzie.

Zmiany nie obejmują pakietów akumulatorów - M wciąż posiada 10,5 kWh, a X 16 kWh, jednak Mitsubishi dokonało pewnych zmian w napędzie trakcyjnym. Oba auta posiadają teraz silnik oznaczony symbolem Y51, osiągający taką samą moc maksymalną jak poprzednik jednak o niższym maksymalnym momencie obrotowym (160 Nm zamiast 180 Nm). Podobny manewr zastosował wcześniej Nissan (wcześniejszy wpis). W wersji M moc ograniczona jest poza tym do 30 kW, podczas gdy w wersji X można osiągnąć 47 kW.

Obniżkom cen oraz analogicznemu wzbogaceniu standardowego wyposażenia podlega również model Mitsubishi Minicab-MiEV, który (z podatkiem, bez dopłat) w najtańszej wersji CD10.5kWh kosztuje 2,165 mln JPY (w przeliczeniu około 67,2 tys. zł), a najdroższej CD16.0kWh 2,6 mln JPY (w przeliczeniu około 80,7 tys. zł). Z dopłatami ceny wynoszą odpowiednio około 48,3 tys. zł oraz 54,3 tys. zł.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

A co z CA-MiEV? I kiedy Japończycy zrezygnują z drogich i nietrwałych akumulatorów litowych, jak to dawno zrobili Chińczycy?