SamochodyElektryczne.org

CHAdeMO i GB/T połączą się w jeden standard szybkiego ładowania?

CHAdeMO i GB/T mogą wkrótce zostać zharmonizowane w nowy standard ultraszybkiego ładowania z kompatybilnością wsteczną, który zdecydowanie zmieni aktualny układ sił na rynku

GB/T 20234 - zobacz całą galerię

Na horyzoncie jawi się możliwość połączenia standardów szybkiego ładowania CHAdeMO i używanego w Chinach GB/T 20234 w jeden, nowy standard, zachowując przy tym pełną kompatybilność wsteczną. Wkrótce, bo już 28 sierpnia zostanie podpisane w tej sprawie wstępne porozumienie o współpracy pomiędzy CHAdeMO Association, a China Electricity Council (CEC).

Nowy standard ma nie tylko umożliwiać ładowanie aut z aktualnymi portami CHAdeMO i GB/T, ale także zapewniać możliwość ultraszybkiego ładowania mocami kilkuset kilowatów.

„CHAdeMO to sign an MoU with China Electricity Council (CEC) for co-development of next generation ultra-fast EV charging standard, which is expected to lead the way towards a single harmonised future standard, all the while ensuring backward compatibility with both current CHAdeMO and GB/T standards”

Jest to prawdopodobnie najważniejsza i najbardziej pozytywna wiadomość dla CHAdeMO od lat. Biorąc pod uwagę, że CHAdeMO to absolutnie dominujący standard w Japonii, a GB/T w Chinach, które odpowiadają za ponad połowę sprzedaży EV na świecie, oraz że CHAdeMO jest najczęściej spotykany w samochodach na świecie (wcześniejszy wpis), połączenie standardów byłoby potencjalnie miażdżące dla CCS Combo, rozbite na dwa osobne typy (Combo 1 w Ameryce Północnej i kilku mniejszych rynkach oraz Combo 2 w większości pozostałych krajów).

Chiny są zainteresowane opracowanym w Japonii CHAdeMO, ponieważ oba standardy są do siebie bardzo podobne, w tym używają CAN do komunikacji pomiędzy pojazdem, a ładowarką. Wprowadzenie jednego standardu, mogłoby potencjalnie ułatwić nadchodzącą w przyszłości ekspansję chińskich producentów EV na światowe rynki.

Aktualnie na świecie działa ponad 18.690 szybkich ładowarek CHAdeMO, z czego 7.250 w Japonii i 6.630 w Europie. Nowa wersja standardu przewiduje możliwość ładowania mocą do 400 kW (400 A, 1000 V) (wcześniejszy wpis). Chiński standard GB/T w nowej odsłonie ponoć mógłby zbliżyć się do 1 MW, aby służyć także dużym pojazdom typu ciężarówki i autobusy (wcześniejszy wpis).

Złącze GB/T 20234 Złącze GB/T 20234
Porównanie standardów złącz szybkiego ładowania CHAdeMO, GB/T 20234 i CCS/Combo 2 Porównanie standardów złącz szybkiego ładowania CHAdeMO, GB/T 20234 i CCS/Combo 2

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.