SamochodyElektryczne.org

Zniszczony pakiet akumulatorów Tesli zapalił się 6-dni po wypadku

Strażacy nie mają łatwego życia, gdy chodzi o gaszenie pożarów akumulatorów litowo-jonowych. Zniszczony pakiet Tesli Model X zapalał się wielokrotnie, nawet 6-dni po wypadku

Tesla Model X - zobacz całą galerię

W Kalifornii wraca sprawa wypadku Tesli Model X (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2), a raczej konsekwencji zniszczenia pakietu akumulatorów. Strażacy czują się nieco bezradni w kwestii radzenia sobie z pożarami akumulatorów w autach elektrycznych i poszukują nowych narzędzi, sposobów i szkoleń.

Wspomniana Tesla została doszczętnie zniszczona przez co pakiet akumulatorów zapalił się. Jak się okazuje, pożar można w teorii ugasić w zaledwie 2-minuty, ale w praktyce fizycznie uszkodzone akumulatory, posiadające ładunek elektryczny, zapalają się wielokrotnie, na skutek przebiegających w ogniwach reakcji chemicznych i nagrzewania się do bardzo wysokich temperatur (thermal runaway). Stąd gaszenie ognia pochłania mnóstwo czasu i wody do chłodzenia. Laweta z autem musi być odeskortowana przez strażaków, a później wrak i tak wypada monitorować, bo jak pokazuje przykład Tesli Model X, akumulatory zaczną palić się ponownie nawet po sześciu dniach od zdarzenia.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.