SamochodyElektryczne.org

Znane zasoby litu wystarczą do produkcji miliarda pakietów 40 kWh

Naukowcy pracujący dla Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Lawrence Berkeley National Laboratory oraz Bosch Research and Technology Center opublikowali w zeszłym roku interesujący artykuł na temat ograniczeń materiałowych przy produkcji akumulatorów


Naukowcy pracujący dla Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Lawrence Berkeley National Laboratory oraz Bosch Research and Technology Center opublikowali w zeszłym roku interesujący artykuł na temat ograniczeń materiałowych przy produkcji akumulatorów - Resource constraints on the battery energy storage potential for grid and transportation applications (dziś fragmenty publikacji są już ogólnodostępne w prezentacji Availability of the elements for scaling up batteries for grid and vehicle energy storage). Analizie poddano 27 typów akumulatorów, głównie litowo-jonowych, mających lub mogących mieć zastosowanie w pojazdach elektrycznych lub jako stacjonarne magazyny energii.

Z zestawienia wynika między innymi, że w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, znane obecnie rezerwy litu na świecie powinny wystarczyć na około 1 mld pakietów 40 kWh dla pojazdów elektrycznych. Biorąc pod uwagę, że do tej pory nie prowadzono szczególnie intensywnych poszukiwań litu oraz, że w razie potrzeby najprawdopodobniej około 50% litu będzie można odzyskać ze zużytych ogniw, nie trudno dojść do wniosku, że lit nie będzie ograniczał produkcji akumulatorów litowo-jonowych (wcześniejszy wpis). Ponadto, zdaniem naukowców, obecne wydobycie litu jest na poziomie wystarczającym, aby rocznie produkować nawet 10 mln pakietów 40 kWh.

W zależności od zastosowanej pary elektrochemicznej, ograniczać produkcję mogą inne materiały czynne (lub pozostałe elementy akumulatorów). W przypadku ogniw C6/LiCoO2 będzie to kobalt, który jest na tyle cenny, że już dziś opłaca się pozyskiwać go ze zużytych akumulatorów (wcześniejszy wpis). Koszty pary elektrochemicznej C6/LiCoO2 wynoszą około 76,70 USD/kWh i są jedynymi z najwyższych.

Najdroższą parą elektrochemiczną w zestawieniu jest Li4Ti5O12/LiCoO2 (ponad 100 USD/kWh), co przekłada się na wysokie ceny akumulatorów Altairnano. Wśród akumulatorów litowo-jonowych stosowanych powszechnie w pojazdach elektrycznych korzystnie wypadają pary C6/LiFePO4 oraz C6/LiMn2O4, których koszt nie przekracza 1 USD/kWh.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.