SamochodyElektryczne.org

Zasięg Nissana Leaf w różnych warunkach

W zależności od warunków na drodze oraz sposobu jazdy zasięg elektrycznego Nissana może wynosić od 75 do 220 km na jednym ładowaniu

Nissan Leaf - zobacz całą galerię

W zależności od warunków na drodze oraz sposobu jazdy, zasięg elektrycznego Nissana Leaf może wynosić od 75 do 220 km na jednym ładowaniu (różnica 145 km). Nominalny zasięg podawany przez japońskiego producenta (dla miejskiego cyklu EPA LA4) wynosi 160 km.

Zasięg w różnych warunkach

  1. 220 km - przy stałej prędkości około 61 km/h, w temperaturze otoczenia 20°C,
  2. 168 km - przy prędkości około 38 km/h w miejskich korkach, w temperaturze otoczenia 25°C (bez włączonej klimatyzacji),
  3. 112 km - przy prędkości 88 km/h na szosie, w temperaturze otoczenia 35°C (z włączoną klimatyzacją),
  4. 99 km - w zimie w temperaturze otoczenia -10°C (z włączonym ogrzewaniem), ze średnią prędkością 24 km/h w korkach (częste hamowanie i przyspieszanie),
  5. 75 km - w warunkach ekstremalnych, przy bardzo częstych hamowaniach i przyspieszeniach, ze średnią prędkością 9,6 km/h, w temperaturze otoczenia 30°C (z włączoną klimatyzacją).

Trzeba przyznać, że powyższe wyniki nie są złe. Ponadto należy docenić, że Nissan prawdopodobnie jako pierwszy producent podaje tak szczegółowe dane na temat zasięgu auta.

Nie należy jednak zapominać, że pojemność pakietu akumulatorów będzie ulegała ciągłemu zmniejszeniu w ciągu okresu jego eksploatacji. Nissan przewiduje (wcześniejszy wpis), że po 10 latach użytkowania pakiet zachowa 70-80% pojemności początkowej (70% jeśli będzie 2-3 razy dziennie szybko ładowany). Oznacza to, że 10-letni Nissan Leaf będzie charakteryzował się zasięgiem od około 60 do około 175 km na jednym ładowaniu lub od około 50 do około 150 km (jeśli ubytek pojemności akumulatorów sięgnie 30%).

Z polecanych wczoraj prezentacji (wcześniejszy wpis) można było dowiedzieć się, że wskaźnik rezerwy zasięgu auta zapali się, gdy w pakiecie akumulatorów zostanie jedynie 4 kWh energii. Biorąc pod uwagę, że w pełni naładowany pakiet przechowuje 24 kWh, a nominalny zasięg wynosi 160 km, można stwierdzić, że kierowcy będą ostrzegani o konieczności ładowania na około 25 km przed wyczerpaniem się energii.

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • tom

A po co komu samochód zasilany benzyną na portalu poświęconym samochodom elektrycznym?
  • piotrK

wymiana akumulatorow?
elektryczny roadster (tesla motors)
zasilany jest z pakietu 4500 ogniw takich samych jak pakiety w laptopach (4-9sztuk).
kazde z nich kosztuje ok 9USD
Naet jesli w hurcie bedzie to polowa tej ceny dalej jest to kwota
za którą można kupić NOWY samochód zasilany benzyną...
  • Arrczi

A wtedy kupujemy ;)
  • tomasz

Myślę, że gdy pojawią się na rynku 10-cio letnie Leaf'y, będzie już technologia pozwalająca na relatywnie tanią wymianę na zdecydowanie sprawniejsze pakiety :)