SamochodyElektryczne.org

Wykres zasięgu Nissana Leafa w funkcji temperatury

Na blogu firmy FleetCarma opublikowany został arcyciekawy wykres prezentujący relację zasięgu i temperatury

Nissan Leaf - zobacz całą galerię
Nissan Leaf Nissan Leaf

Dzięki uprzejmości kanadyjskiej firmy FleetCarma mamy możliwość przyjrzeć się nieco bliżej wpływowi temperatury na zasięg samochodów elektrycznych Nissan Leaf oraz hybrydowych typu plug-in Chevrolet Volt (prawdopodobnie wyłącznie pierwsze generacje). Wykresy zostały przygotowane na podstawie danych z kilku tysięcy podróży przy czym różni użytkownicy w różny sposób korzystali z ogrzewania.

Jak się okazuje w przypadku obu aut najwyższe zasięgi były odnotowywane w przedziale od około 15 do około 25°C.

Optymalną temperaturą do jazdy Leafem wydaje się około 20°C. Można wtedy pokusić się o przejechanie nawet 200 km, chociaż średnia to raczej 125 km. Najlepsze wyniki zaznaczone na zielono dotyczą delikatnej jazdy, z maksymalnym użyciem hamowania odzyskowego oraz niekiedy wstępnym ogrzaniem kabiny przed wyjazdem przy użyciu energii pobranej bezpośrednio z sieci. W miarę obniżania się temperatury zasięg spada aż do około 80 km średnio, przy -15°C. Zasięg spada także przy coraz wyższych temperaturach, ponieważ użytkownicy zużywają część energii na klimatyzację lub być może po prostu pozwalają sobie na jazdę z wyższymi prędkościami.

Niestety wykresy nie zawierają najniższych wyników zasięgu, które w niesprzyjających okolicznościach być może wynosiły zaledwie 50 km.

Nissan Leaf - zasięg w funkcji temperatury Nissan Leaf - zasięg w funkcji temperatury
Chevrolet Volt Chevrolet Volt

Poniżej załączone są dodatkowo: wykres dla Chevroleta Volta oraz wykres porównawczy, w którym część pomiarów dla Volta pominięto z uwagi na uruchamiający się przy niskich temperaturach silnik spalinowy.

Zastanawiające jest, że średni zasięg Volta w trybie elektrycznym spada wraz z obniżaniem temperatury znacznie szybciej niż w Leafie. Dla Leafa zmiana temperatury z około 20°C do około 0°C reprezentuje spadek średniego zasięgu z około 125 km do około 100 km (o około 20%), podczas gdy w tym samym przedziale średni zasięg Volta spada z blisko 70 km do około 40 km (o około 40%).

Chevrolet Volt - zasięg w trybie elektrycznym w zależności od temperatury Chevrolet Volt - zasięg w trybie elektrycznym w zależności od temperatury
Nissan Leaf i Chevrolet Volt - zasięg w funkcji temperatury Nissan Leaf i Chevrolet Volt - zasięg w funkcji temperatury

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.