SamochodyElektryczne.org

Więcej informacji na temat francuskiego planu

Francuzi przeznaczą 2,5 mld euro na samochody z wtyczką i infrastrukturę w ciągu 10 lat

Renault Fluence Z.E. - zobacz całą galerię

Jeden z ministrów francuskiego rządu - Jean-Louis Borloo - zaprezentował 14-punktowy ogólnokrajowy plan, który ma przyspieszyć nadejście ery samochodów elektrycznych i hybrydowych we Francji. O planie tym informowaliśmy niedawno, ale teraz znane są już bliższe szczegóły.

Podobno na adaptację aut z wtyczką zostanie wydanych sporo pieniędzy - 2,5 miliarda euro w ciągu 10 lat. 1,5 mld euro pójdzie na budowę miliona terminali do ładowania do 2015r. (docelowo do 2020r. ma stanąć ponad 4 mln stacji). Państwo ma także dopłacić 125 mln euro do budowy nowej fabryki akumulatorów (na 100 tys. pakietów rocznie) wartej 625 mln euro, która powstanie na terenie jednego z zakładów Renault. W źródle [1] można znaleźć informacje, że również Bolloré, Dassault i Saft otrzymają wsparcie w ramach równolegle prowadzonych projektów. Francuski rząd przewiduje dopłaty (dostępne do końca 2012r.) do zakupu samochodów z emisją CO2 poniżej 60 g/km w wysokości aż 5 tys. euro!

Ciekawe jest natomiast to, że prawdopodobnie nowe samochody elektryczne będą wyposażone w ładowarki o mocy nie mniejszej niż 24 kVA (19,2 kW), co ma ułatwić budowę standardowej infrastruktury. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w tym pliku pdf.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

To prawda. Na dodatek mają rodzimych producentów aut i akumulatorów, którzy sporo na tym zyskają.
  • solaris

Francja ma tanią energię elektryczną więc w ich przypadku EV to idealne rozwiązanie aby oszczędzić na imporcie ropy